2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında Antalya da Partililer STK ve bir sürü dernek etkinlik düzenledi. Sadece 2 Nisan’da anmamak lazım. Sadece 2 Nisan. Bütün özel günler sadece bir gün değil, her gün anılmalı. Sık sık dile getirilip her kesime bilgi verilmelidir.

O mavi balonları hep gökyüzüne bırakan insanlar elbet soracak bilgi alacaktır. Dün Antalya Barosu Engelli Hakları Kurulu avukatları, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü'nde otizme farkındalık yaratmak için mavi balonları gökyüzüne bıraktı. Dün Antalya Baro Başkanı Hüseyin Geçilmez ve Engelli Hakları Kurulu Başkanı Pınar Gürpınar Yıldız günün önemi ile ilgili bakın neler söylediler; Antalya Baro Başkanı Hüseyin Geçilmez, Antalya Barosu Engelli Hakları Kurulu'nun kasım ayında kurulduğunu hatırlatarak, kısa sürece çok güzel çalışmalara imza attığını dile getirdi.

Hüseyin Geçilmez, “Geçen hafta Down Sendromu Farkındalık Günü'ydü, onun için baromuzda bir etkinlik yapmıştık. Bugün de mavi balonları havaya uçurarak yeni farkındalık yaratmak için etkinlik planladık. Engelli Hakları Kurulumuz bu organizasyonu gerçekleştirdi. Ben kurulumuza 5 ayda yaptığı çok değerli çalışmaları için teşekkür ediyorum" derken, Engelli Hakları Kurulu Başkanı Pınar Gürpınar Yıldız, “Bugün, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü.

Biz böyle günleri kutlamıyoruz. Farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. 5 ayda çok güzel çalışmalar yaptık. Amacımız engelli vatandaşların hak ihlallerini engellemek, hak ihlallerine uğramış vatandaşlarımıza da yardımcı olmak için kuruldu. O yüzden bir broşür hazırladık. Yeni sloganımız, 'Engel olma yeter' bunu Antalya'nın birçok yerinde vatandaşlarımız görecek. Engelli park yerine park eden, engelleri vatandaşların erişilebilirlik haklarını ihlal eden vatandaşlarımız bu broşürlerimizi farklı yerlerde görecekler. Bugün 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü'nde biz de Engelli Hakları Kurulu olarak otizme mavi ışık yakıyoruz ve balonlarımızı gökyüzüne bırakıyoruz" diye konuştu.