Antalya’nın en küçük ilçelerinden biri olan İbradı’da gür ormanlarının içinde asırlık bir kestane ağacı saklar. Bu kestane ağacı 1860’lı yıllarda bir idam hikayesine konu olmuştur.

Arapasti Kestane Agaci

İBRADI ARAPASTI KESTANESİNDE İDAM HİKAYESİ

Tarih boyunca farklı medeniyetlerin yaşadığı ilçe Osmanlı döneminde önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. 3 büyük yangın geçiren İbradı’da Osmanlı döneminde yaşanan yangınlardan biri idamla sonuçlanmıştır.

Arapasti Ibradi (2)

İbradı’nın tarih boyunca birçok yangın yaşadığı bilinir. Bu yangınlardan en büyüğü de 1861 yılında çıkan yangındır. Hikâyeye göre bu yangını o dönemlerde yaşayan Zeynep adında bir köle çıkarmıştır. Yangınla ilgili bilgiler çok sonraki yıllarda Başbakanlık Osmanlı arşivindeki sorgu tutanağından ortaya çıkmıştır.

Arabasti Kestane Agaci Kovugu

Zeynep adlı siyahi bir köle, efendisinin evini ateşe vererek çok büyük bir yangının başlamasına neden olmuştur. Efendisinin evini ateşe veren Zeynep, yangının beklediğinden çok daha fazla ilerlemesi üzerine taşlık alana çıkar. Yangın beklenmeyen boyutlara ulaşır ve bölgedeki 130’dan fazla ev küle döner. Bu olayın ardından yapılan sorguda Zeynep şöyle demiştir: “Taşlıktan baktım, ağamın hanesi yandı ve ondan sonra civar konaklar yandı.”

Arabasti Kestane Agaci Govesi

İbradı’da yaşanan büyük yangından sonra bu olayın tekrar yaşanmaması için bütün kazalara tembihname yayınlanmış ardından Zeynep İbradı’da bulunan asırlık kestane ağacına asılarak idam edilmiş. Bedeni ise 3 gün ağaçta kalmış. Günümüzde yaşı 1100’ü aşan bu kestane ağacı o dönemden sonra Arapastı veya Arapatık Kestanesi olarak anılmıştır. Arapastı Kestanesi, Antalya’da yer alan asırlık anıt ağaçlardan biridir.

Arapastık Agacı

ARAPASTI KESTANESİ NEREDE?

Antalya’nın İbradı ilçesinde yer alan Arapastı Kestanesi, kentin önemli ziyaret noktalarından biridir. Heybetli görüntüsü ile dikkat çeken ağacın yaşının 1000 yılı aştığı tahmin edilir.

Kestane Agaci

Antalya’da ev alma sistemi değişti… Ruslar akın akın gitti evlere ortak çıktı Antalya’da ev alma sistemi değişti… Ruslar akın akın gitti evlere ortak çıktı

19 metre boyunda olan ağacın gövde çapı da 13 metre olarak ölçülmüştür. Ağacın konumu ilçe merkezine yakındır. Atatürk caddesi üzerinde, İbradı Müftülüğü ’ne yakın bir bölgede yer alır.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA