Ünlü avukat ve siyasetçi Can Atalay son dönemlerde siyaset gündeminde yer alıyor. TİP Hatay Milletvekili seçilen ancak hapis cezasının onanması ile milletvekilliği düşürülen Atalay yargılandığı iki suçtan beraat etti.

CAN ATALAY HANGİ SUÇTAN BERAAT ETTİ?

Siyasetçi ve Avukat Can Atalay 2023 yılında Hatay Milletvekili seçildi. Ancak hapiste olması sebebiyle meclise girme fırsatı bulamayan Atalay bir süredir medya gündeminde yer alıyor.  Atalay’ın hapse girme sebebi farklı olsa da hakkında iki ayrı suçla yargılanmaya devam ediyordu. Bu dava bugün sonuçlandı.

179 204000 Can Atalay S Message From Prison It S A Historical Responsibility To Take A Joint Stance 700X400

Atalay 10 Ekim’de yapılan Ankara Garı katliamı sonrasında bölgede yapılan bir protestoda konuşma yaptığı için “Toplantı ve gösteri yasasına muhalefet" ve "terör örgütü propagandası" ile suçlandı. Bugün 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada beraat etti.

CAN ATALAY NEDEN HAPSE GİRDİ?

Türkiye’de birçok eylem ve gösteride yer alan ve önemli olayların avukatlığını yapan Can Atalay Gezi Parkı davası sebebiyle 18 yıl hapis cezası aldı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım" suçu ile 18 yıl hapis cezası verdiği Can Atalay sık sık gündeme geldi. Cezanın onanmasının ardından Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü.

can atalay-1

CAN ATALAY KİMDİR?

Can Atalay, 1976 yılında dünyaya geldi. Annesi bankacı babası ise muhasebecidir. Aynı zamanda TİP Amasya il başkanı olan ve 1971 yılında suikastle öldürülen Şerafettin Atalay’ın yeğenidir. Çocukluğunu İstanbul’da geçiren Atalay çocuk yaşlarda ailesinin tanıdıkları olması sebebiyle Can Yücel, Yaşar Kemal, Aziz Nesin gibi edebiyatçılarla tanıştı.

Can Tip

Atalay üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi tamamlandı. Mezuniyetinin ardından hukukçu olarak kariyerine NTV’de başladı.

Atalay meslek hayatı boyunca birçok eylem ve gösteride yer aldı.

Kapak 155200

Can Atalay, avukatlığını yaptığı olaylar ile gündeme geldi. Türkiye’de önemli davalar olan Ermenek maden kazası, Soma faciası, Çorlu tren kazası gibi davalara avukatlık yaptı. Gezi Parkı davasında yargılanan Atalay 2022 yılında 18 yıl hapis cezası aldı.

Can Atalay 2

Kültür ve Turizm eski bakanı Fikri Sağlar, Kuşadası için açıklamalarda bulundu Kültür ve Turizm eski bakanı Fikri Sağlar, Kuşadası için açıklamalarda bulundu

2023 yılında Hatay’dan milletvekili seçilen Atalay Türkiye İşçi Partisi üyesidir.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA