Havaların ısınmasıyla birlikte yaz tatili hazırlıkları yavaştan başlamış durumda. Her yıl olduğu gibi birçok tatilseverin ülkemizin güneydeki illerine gitmesi bekleniyor. Antalya ise bu iller arasında en popüler olanı. Her yıl milyonlarca insan tatil için Antalya’ya geliyor.

Bu nedenle birçok kişi İstanbul ile Antalya arasındaki mesafeyi merak ediyor. İstanbul Antalya arası kaç km sorusuyla birlikte hangi yollar ile ulaşım araçlarını kullanabileceğinizi aktardık.

Istanbul Antalya Arasi Kac Km

İstanbul Antalya Arası Kaç Km?

Yerli ve yabancı turistler, Antalya’ya en çok İstanbul üzerinden gitmeyi tercih ediyor. Bu nedenle birçok kişi yaz tatilinin vazgeçilmezleri arasında olan Antalya ile İstanbul arasındaki mesafeyi ve ulaşım seçeneklerini merak ediyor.

İstanbul Antalya arası kaç km sorusunun cevabı kullanacağınız rotaya göre değişiklik gösteriyor.

İstanbul’dan Antalya’ya seyahat ederken kullanabileceğiniz iki tane rota var. Bu rotalar şu şekildedir:

  • D650 Yolu
  • O-5 Yolu

Şimdi bu rotalar üzerinden İstanbul Antalya arası kaç km sürüyor birlikte göz atalım.

Istanbul Antalya Arasi Kac Km 7

D650 Yolu

İstanbul’dan Antalya’ya giderken kullanabileceğiniz en kısa ve en hızlı rotadır. İstanbul şehir merkezinden yola çıktığınızda toplamda 700 km sürüyor.

Bursa, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar, Isparta ve Burdur şehirleri üzerinden geçiyor. Bu rotayı kullanarak Antalya’ya yaklaşık sekiz buçuk saatte varabilirsiniz.

Istanbul Antalya Arasi Kac Km 8

O-5 Yolu

İstanbul’dan Antalya’ya giderken kullanabileceğiniz ikinci rotadır. D650 yoluna göre hem kilometre hem de süre olarak daha uzun sürüyor.

İstanbul şehir merkezinden yola çıktığınızda toplamda 800 km boyunca araç kullanmanız gerekir. Bursa, Balıkesir, Manisa, Denizli şehirleri üzerinden geçiyor. Bu rotayı kullanarak Antalya’ya yaklaşık dokuz buçuk saatte varabilirsiniz.

Antalya İstanbul Arası Otobüsle Kaç Saat?

Özel aracınız yoksa veya uzun süre araç kullanmayı sevmiyorsanız, İstanbul’dan Antalya’ya otobüsle de seyahat edebilirsiniz. Bu nedenle İstanbul Antalya arası kaç km sorusunun ardından bu iki şehir arasında yolculuk yapmanın otobüsle ne kadar sürdüğü de merak ediliyor.

Otobüsle İstanbul Esenler Otogarından yola çıktığınızda Antalya Otogarına yaklaşık 12 saatte varabilirsiniz. Otobüsler, İstanbul’dan Antalya’ya genellikle Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Burdur şehirleri üzerinden gidiyor.

Yaz aylarının yaklaşmasıyla İstanbul Antalya arasında günde yaklaşık 100 otobüs seferi düzenleniyor. Önümüzdeki günlerde bu sayıda artış yaşanması da bekleniyor.

İstanbul Antalya Arası Uçakla Kaç Dakika?

Hem otomobil hem de otobüsle İstanbul’dan Antalya’ya gitmek uzun sürdüğü için uçakla yolculuk etme seçeneğini de tercih edebilirsiniz.

İstanbul’dan Antalya’ya yapılan uçak yolculukları yaklaşık bir saat sürüyor.

Ayrıca yaz mevsiminin ufukta belirmesiyle birlikte İstanbul Antalya arası uçak seferlerinin sayısı da artmaya başladı. Bu aralar iki şehir arasında günde 50’ye yakın uçak seferi düzenleniyor.

Istanbul Antalya Arasi Kac Km 4

İstanbul Antalya Arası Hızlı Tren Var Mı?

Ülkemizde son yıllarda hızlı tren konusunda büyük atılımlar gerçekleştiriliyor. Birçok büyükşehir arasında hızlı tren hatları kuruluyor.

Bu nedenle İstanbul’dan Antalya’ya gitmek isteyenler de otomobil, otobüs ve uçak yolcuklarına alternatif olarak hızlı tren seferleri olup olmadığını merak ediyor.

Şehirler arası yolculuk edenlere büyük bir kolaylık sağlayan hızlı tren hatları henüz Antalya ve İstanbul arasında mevcut değil.

Ancak geçtiğimiz nisan ayında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu bu konuda sevindirici bir açıklama yaptı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanının açıklamasına göre Eskişehir- Kütahya- Afyonkarahisar- Isparta- Burdur- Antalya şehirlerini birbirine bağlayacak bir hızlı tren projesi gündemde.

Bu şehirler arasında yapılacak 425 km uzunluğundaki hızlı tren demiryolu projelerinin etüt çalışması tamamlandı.  Bu proje hayata geçirildikten sonra söz konusu şehirler arasında hızlı trenle saatte 200 km hızla seyahat edilebilecek.

Şu anda İstanbul ile Eskişehir arasında hızlı tren seferleri yapılıyor. Eskişehir ve Antalya da hızlı tren demiryolu ile birbirine bağlandıktan sonra İstanbul ile Antalya arası 4 saat 45 dakikada gidilebilecek.

Sıkça Sorulan Sorular

İstanbul Antalya arası kaç km sorusunun yanı sıra; diğer merak edilenler de aşağıdaki gibidir:

İstanbul Antalya Otobüs Bileti Fiyatları Ne Kadar?

İstanbul ile Antalya arasında seyahat etmek isteyenlerin merak ettiği konulardan birisi de otobüs bileti fiyatlarıdır.

Antalya’nın dünyaca ünlü sahiline akın akın geldiler Antalya’nın dünyaca ünlü sahiline akın akın geldiler

Havaların ısınmasıyla beraber İstanbul’dan Antalya’ya gidenlerin sayısında büyük artış yaşanıyor. Bu nedenle iki şehir arasında günde 100’e yakın otobüs seferi düzenleniyor.

İki şehir arasında yaklaşık 12 saat süren otobüs yolcuğunun bileti 450 TL ila 900 TL arasında değişiyor.

Ancak tatile gidenlerin sayısının artmasıyla birlikte otobüs bileti fiyatlarının giderek artması bekleniyor.

Örneğin, Kurban Bayramı dönemi için İstanbul ile Antalya arasındaki otobüs bileti fiyatları 1250 TL’den başlıyor.

İstanbul Antalya Uçak Bileti Fiyatları Ne Kadar?

İstanbul’dan Antalya’ya daha kısa sürede ve daha konforlu bir şekilde seyahat etmek isteyenler uçak bileti fiyatlarını yakından takip ediyor.

İki şehir arasında yaklaşık bir saat süren uçak yolculuğunun biletleri 1350 TL’den başlayıp 7871 TL’ye kadar çıkıyor.

NOT: Kurban Bayramı’nda İstanbul ile Antalya arası yolculuklar için en ucuz uçak bileti 3170 TL’den başlıyor.

İstanbul Antalya arası kaç km, otobüsle kaç saat, uçakla kaç dakika ve İstanbul Antalya arası hızlı tren var mı sorularını sizler için yanıtladık.

Muhabir: Nihat Toklu