Antalya trafiğinde hayat duruyor… Vatandaşlar çözüm önerisi bekliyor Antalya trafiğinde hayat duruyor… Vatandaşlar çözüm önerisi bekliyor

Antalya'nın Kemer İlçesi'ne bağlı Beldibi Mahallesi'nde vatandaşların denize girdikleri Atatürk Parkı'nın karavan parka çevrilmesine olan tepkiler büyüyor. Her gün bir araya gelen Beldibi sakinleri protestolarını sürdürüyorlar.  

Beldibi Atatürk Parkını Korumak bir araya gelmeye devam eden vatandaşlar koruma nöbeti tutuyorlar. Vatandaşlar, karavan kampı inşaatı ile ilgili dudukları endişeleri diler getirerek, işlemin iptal edilmesini istediler. Önceki protestoya Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu'da katılarak, protestocu vatandaşlara Kültür ve Turizm Bakanı ile görüşeceğine söz verdi. Ancak sonrasında da karavan inşaatı bir türlü durmadı.
Her gün saat 19.00 ile 20.00 saatleri arasında biraraya gelen bölge halkı, yetkililerin görevini yapması talebiyle nöbet tutuyor.

Kemer De Plaj Nobeti

"ALANIN ESKİ SAHİBİ BABAMIZ"

Nöbette konuşan Rabia Sarıhan, “Bu alanın eski sahipleri bizim babalarımızdı, buraları devlet bizden aldı, bizim de burada çocuklarımız oynuyor, buraya halk geliyor diye içimiz acımamıştı. Bu park gittiği zaman Beldibi’nin gidecek hiçbir yeri yok. Bu park gittiği zaman Beldibi’nin hayatı bitmiştir. Bu mücadelenin sonuna kadar arkasındayız. Burası parkı olarak geldi, park olarak kaldı, park olarak gidecek" dedi.

"BAKANLIK EL KOYUYOR"

Yusuf Çataldeğirmen ise Beldibi parkını bundan önce de başka amaçlar için kullanmak isteyenlerin girişimleri olduğunu hatırlatarak, "Şimdi de bakanlık tarafından el konulmaya çalışılıyor, o dönemde de Beldibi’nde oturan bütün herkesin namusu Beldibi parkıdır. Bu park elimizden alınırsa nefes alacak yerimiz kalmaz demiştim, bugün de aynı şeyi söylüyorum“ diye konuştu.

Beldibi Karavan Park Protesto (Small)

HER GÜN NÖBETE KATILIYOR

Her gün nöbete gelen vatandaşlar arasında yer alan Nafiz Yavuzoğlu ise, “Beldibi sakini olarak bu parktaki karavan inşaatının durdurulmasını istiyorum. Çünkü doğaya bir zararı var, halka zararı var, halkın yaşam alanı kısıtlandı. Tek nefes aldığımız bir park vardı, onun da yarısına kadar karavan alacak şekilde inşaat başladı. Ağaçlar kesildi, yeşillikler kurudu, turiste de zararı var, çünkü turistler karşıya geçemiyor, her taraf kapandı.  Lütfen ilgilenmenizi rica ediyorum, doğayla başbaşa kalalım” şeklinde konuştu.

KIZ ÇOCUĞU ENDİŞESİ

Beldibi sakinleri arasında yer alan yabancı uyruklu Svetlana Deniz'de “Biz bu karavan kampı istemiyoruz, çünkü kim gelecek bilmiyoruz, şimdi parkta yeşillikler de kalmadı, burada küçük çocuklar var, kız çocukları var, biz de parkta otuyoruz, biz bunu istemiyoruz!” dedi.

BAŞKAN ADAYINDAN AÇIKLAMA

Daha önce CHP Beldibi Belediye Başkan Adayı olan Bülent Dolanay ise “Beldibi Atatürk Parkı Beldibi Belediyesi döneminde Beldibi Belediye Meclisi tarafından günübirlik alan ve Belediye Hizmet alanı olarak belirlenmiş ve Atatürk Parkı ismi ile adlandırılmıştır.  Bu alan konumu gereği her dönem bazılarının iştahını kabartmıştır.  Beldibi sahil şeridi boyunca halka tahsis edilmiş olan diğer bir alan ise eski Turban tesislerinin olduğu üçüncü Beldibi'ndeki yerdir. Yine aynı şekilde bu alan da Beldibi Belediye Meclisi tarafından günübirlik alan ve Belediye Hizmet alanı olarak halka açık yer olarak belirlenmiştir" dedi.

DAVA 7 YIL SÜRDÜ

Her iki yerin de Beldibi halkının ve Antalya halkının kullanabileceği halka açık son alanlar olduğunu belirten Dolanay, "Beldibi 3'teki bu alan bir özel şirkete tahsis edildi 7 yıl davası sürdü.  Bu tahsis iptal edildi, ancak yer belediyeye teslim edilmedi.  Beldibi 1” deki bu günübirlik alan ise etrafı çitlerle çevrildi . Paralı şezlonglar kondu,  paralı park yeri oldu ve en son karavan park şekline dönüştürülmeye çalışılıyor.  Önce karavan Park, sonra Turizm alanına çevirme, daha sonra da otel tahsiline dönme ihtimali ve tehlikesi olan bir yerdir.  Bu iki bölge de halkı açık alan olarak günübirlik Sosyal Tesisleri olan ücretsiz, çitsiz, halk Plajı olmalıdır ve Kemer Belediyesi'ne devredilmeli ve belediyemiz tarafından işletilmelidir. Atatürk Parkı Antalya halkınındır ve öyle kalmalıdır” diye konuştu.

Kaynak: ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ / SERCAN AYTIŞ