Tarihler 29 Mart 2009’u gösteriyordu. 2007’de yapılan genel seçimlerde Şanlıurfa’da AKP kendi değimleriyle adeta sandıkları patlatmış ve yüzde 70 oy almıştı.

O yüzden de yerel seçimlerde belediye başkan adayı belirlemeyecek adeta belediye başkanı atayacaktı. Bir dönem önce belediye başkanı olan Ahmet Fakıbaba ile bölge milletvekillerinin arası açılmıştı. Bir şekilde genel başkanları Recep Tayyip Erdoğan’ı ikna ettiler. Bunun üzerine Fakıbaba bağımsız aday oldu. O dönem AK Partililer ‘ceketimizi koysak kazanırız’ demişlerdi. Şanlıurfalılarda bu duruma tepki göstererek balkonlarına ceketlerini asmaya başladılar. Kampanya kısa sürede büyüdü. Sonuç bağımsız aday Fakıbaba yüzde 70 oyu olan Ak Parti karşısında zafere ulaşarak belediye başkanı seçilmişti.

Bu hikayeden aklınıza Antalya bölgesinden neresi geldi? Konyaaltı dediğinizi duyar gibiyim. Evet Konyaaltı karıştı ve gittikçe de karışıyor. Kulağıma gelen bilgilere göre anketlerde Cem Kotanlı CHP burada yüzde 35’lere kadar gerilemiş. AK Parti adayı Durali Kolpak Konyaaltılı ve sevilen bir isim. TİP buraya en önemli silahı olarak kabul edilen Yunus Başaran’ı aday yaptı. Dün de daha önce ilk kez bizim duyurduğumuz CHP eski İlçe Başkanı Onur Duruk’un aday olacağı şeklindeki iddiamız vücut bulmaya başladı. Duruk CHP'den istifa etti. Yaptığı açıklamada da aday olacağını ima etti. Oysaki zaten Duruk’un Memleket Partisi’nden aday olacağı biliniyor. İYİ Parti’den de çok sevilen bir kadın adayın ismi geçiyor.

Bakın siyaset şakaya gelmez. Size güvenen insanları size muhtaç gibi göremezsiniz. Sizin burada görev yapan bir belediye başkanınız var. Semih Esen’in yeniden aday gösterilmesi halinde burada kazanamama riskiniz var mı, yok. Öte yandan 21 tane daha aday adayınız var. Siz bunları yok sayarak buraya bir adayı dikte ederseniz bunun sonuçlarına da katlanırsınız.

Bakın Konyaaltı’nda CHP adına işler iyi gitmiyor. Her ne kadar Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Cem Kotan ile birlikte poz verip açılış yapsa da kendisine yakın isimlerin genel merkezde Kotan’ın geri çekilmesi için kulis yaptığı konuşuluyor. Çünkü Sayın Böcek kurt bir siyasetçi. Buradaki düşüşün kendisine de bazı yansımalarının olacağının farkında. Hatta iddia o ki aralarının açık olmasına rağmen Böcek’in Esen’in adaylığına bile yeşil ışık yaktığı konuşuluyor. Bu iddia ile ilgili aradığım Semih Esen’in ise tavrı net. “Partim ne derse o” diyor başka da bir şey söylemiyor.

Peki bu saatten sonra Kotan geri çekilir mi? Bilemem. Ama bir zamanlar Süleyman Evcilmen’in aday gösterildikten sora broşürlerini dağıtırken aday gösterilmediğini biliyorum.

Bu arada Konyaaltı’nda alınacak olası bir mağlubiyet sonrası Özgür Özel’e tavsiyem Antalya’nın yakınından bile geçmemesidir.

Esen kalın…