Side, tarih boyunca limanı ve verimli toprakları ile en çok rağbet gören bölgelerden biri olmuştur. Yüzyıllar boyunca birçok köklü medeniyete ev sahipliği yapan Side 15 yy.’dan sonra Türk yurdu haline geldi. Günümüzde Antalya’nın en önemli antik kenti olan Side’de Apollon tapınağı bölgenin ünlü bir ikonu haline gelmiştir. Beyaz mermer sütunların Roma mimarisiyle buluştuğu tapınak kentin önemli tarihi ve kültürel zenginliklerinden biridir.

Side Apollo Tapınağı Slider

UZUN YILLAR SÜREN BARIŞIN SİMGESİ

Side’nin en gözde yerlerinden olan Apollon tapınağının M.S. 150’de inşa edildiği rivayet ediliyor. 5 sütunlu bu tapınak antik Roma mimarisinin imzasını taşıyor. Ziyaretçilerini Akdeniz coğrafyasında kültürlerarası bir yolculuğa çıkarıyor.

Side’de yer alan Apollon Tapınağı’nın M.S. 150 tarihinde yapıldığı tahmin edilmektedir. Bu tapınak Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş ve uzun yıllar süren barışı simgelemektedir.  

apollon tapınak

Tapınak Manavgat ilçesinde yer alan en ünlü turizm bölgesidir. 5 sütunu ve dönemin mimarisini yansıtan başlıkları ile fotoğraf karelerini süsleyen Apollon Tapınağı uzun yıllardır ayakta kalan Roma miraslarından biridir.

Yıllar boyunca çeşitli faktörlere bağlı kalarak yıpranan tapınak 2017 yılında restore edildi.

Antalya Side Apollo

Tapınak bir zamanlar bölgede yaşayan uygarlıkların hem ibadet hem de festival ve eğlence gibi aktivitelerde merkezi konumundaydı.

Tanrı Apollon ve Tanrıça Athena’ya ithaf edilmiştir. Ancak günümüzde Apollon Tapınağı olarak bilinir.

7L Df Cnhfs Z U R3 Vf N 637388943350493512

YUNAN TANRISI APOLLON KİMDİR?

Yunan tarihinde önemli bir yeri olan Apollon ışığın, dansın, müziğin ve kehanetlerin tanrısı olarak bilinir. Zeus ve Leto’nun oğlu olan Apollon aynı zamanda Artemis’in ikiz kardeşidir.

Zeus’un sadık oğlu olarak bilinen Apollon, fiziksel görüntüsü ve güzelliği ile hikayelere konu olmuştur. Elinde tuttuğu ikonik yayı ile heykelleri yapılan Apollon, okunu en uzağa atabilen tanrıdır.

Apollo Playing Lyre

Antalya’nın dünyaca ünlü sahilinde adım atacak yer kalmadı Antalya’nın dünyaca ünlü sahilinde adım atacak yer kalmadı

Antik Yunan inançlarında Apollon’a birçok anlam yüklenmiştir. İnsanlara tıbbı onun öğrettiğine, hastalıkları iyileştirdiğine, müzik ve güzel sanatlarda öncü olduğuna ve kehanetler için ilk danışılan kişi olduğuna inanılır.

Apollon’a yönelik yapılan araştırmalarda o dönemlerde yaşayan insanlar için ata tanrı konumunda olduğu görülmektedir. Antik döneme ait bulunan kalıntılarda Apollon’un Sidetes (Sideli) sıfatı ile de anıldığı bilinmektedir.

apollon-3

Side’de yer alan Apollon Tapınağı, bir zamanlar bölgede yaşayan halk tarafından uzun yıllar süren barışın simgesi olarak Apollon’a adanmıştır. Bu tapınak günümüzde ilçenin en önemli kültür ve turizm bölgesidir.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA