Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, daha önce yaptığı açıklamalarda Mersin’de su fiyatlarında artış olmayacağını söyleyerek söz vermişti. Ancak vatandaşlar, seçimlerin hemen ardından suya büyük bir zam yapıldığını ileri sürdü. Başkan Seçer’in zam olmayacak açıklamasına tepki gösteren vatandaşlar ise bir hayli öfkeli. Başkan Seçer geçtiğimiz günlerde şu sözlere vermişti:

Mersin Buyuksehir Belediye Baskani Vahap Secer (Small)

“Bütün maliyetler 5 yılda 7 kat artmış. Bizim maliyetlerimiz 7 kat değil, 17 kat arttı. Şimdi bu şartlarda biz bu gemiyi yüzdürmeye çalışıyoruz. Hiçbir belediye başkanı bedelli sunduğu hizmetleri çok pahalı yapmaz. Bu süreç içerisinde uzun süre ilaveten su fiyatlarında bir değişikliğe gitmeyeceğiz. Biz 5 yıldır MESKİ yatırımlarına ne bir kredi kullanabildik ne bir hibe alabildik. Avrupa Birliği, deprem kapsamında kredi verdi. Bunun içinde içme suyu, kanalizasyon ve arıtma var. Şimdi ben rahatladım. Su faturalarında belli bir müddet mecburi olan Tefe-Tüfe artış uygulamaları dışında fiyat artışı görmeyeceksiniz. Bunun sözünü de başkan olarak size veriyorum.”

FATURALARIN YÜKÜ AĞIR OLUYOR

Mersin Meski (Small)

Meslek kodları değişti mağduriyet arttı! Antalya milletvekili sorunu TBMM’ye taşıdı Meslek kodları değişti mağduriyet arttı! Antalya milletvekili sorunu TBMM’ye taşıdı

Başkan Seçer’in bu açıklamasının ardından vatandaşlar ise isyan etti. Suya büyük bir zam yapıldığını dile getiren vatandaşlar ise su faturalarını nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyor. Başkan Seçer’in sözünde durmadığını ileri süren vatandaşlar, zam yapılmayacağı sözünün verilmesine rağmen zam yapılması üzerine ayaklandı. Su faturalarına tepkili olan vatandaşlar, “Gelen su faturası bin liradan aşağı düşmüyor. Vallahi hamam çalıştırmıyoruz, emekli olmak ölmek herhalde. Lütfen artık birazda bizleri düşünün. Kaçak kullananların cezasını çekmek istemiyorum.

Mersin Su Zam (Small)

Seçilir seçilmez aşırı zam yaptınız. Millet su faturalarını nasıl ödeyeceğim, diye kara kara düşünürken tekrar zam mı yapacaksınız? Yazıktır günahtır faturaları artık ödeyemiyoruz. Zam yapmayacağım söz veriyorum dediniz ama seçilir seçilmez zam yaptınız. Biz artık faturaların altından kalkamıyoruz. Bir çoğumuz asgari ücretle çalışıyoruz. Bir taraftan kira, bir taraftan faturalarla boğuşuyoruz. Suya zam yapılmayacağını duyduğumuzda büyük bir sevinç yaşamıştık ama sevincimiz kursağımızda kaldı. Suya büyük bir zam yapıldı” sözlerine yer verdiler.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN