Konyaaltı kreşlerinde karne heyecanı Konyaaltı kreşlerinde karne heyecanı

3 farklı robotik alandaki kategoride gerçekleşen etkinlikte Full Volume, Master Piece ve Doğal Afetler Projeleri yarışmaları gerçekleştirdi. Etkinlik boyunca, katılımcılar doğal afetlerle mücadelede kullanılabilecek projeler geliştirdiler. Bunlar arasında mobil yangın söndürme dronları, tsunami uyarı sistemleri ve çevre kirliliğini önlemeye yönelik atık su arıtma projeleri gibi fikirler ön plana çıktı.

Aw219365 04 (Small)

“MERAK UYANDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ”


Kampa katılan misafirlerle birebir ilgilenen Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, çocuk atölyeleri ile bilimsel çalışmaları yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyleyerek, “Çocuklarla yaptığımız çalışmalarda en gurur duyduğumuz çalışmalardan birisi, teknoloji çalışmalarımız. Çocuklarımızda, teknoloji konusunda merak uyandırmaya çalışıyoruz. Onların yapabilirliklerini kendilerine göstermeye çalışıyoruz. Aileler de bu konuda bizi çok destekliyor. Şu anda Mersin ve Tarsus'ta 2 atölyemiz var. Bu etkinlikleri yaptığımız Silifke'de ek bir binamız ve bir de gezici otobüsümüz var. Ama biz istiyoruz ki, önümüzdeki 5 yılda tüm kadın ve çocuk çalışması yaptığımız yerlerde, çocuklara bu teknoloji çalışmalarını gösterebildiğimiz birimler açalım. İhtiyacımız da bu, amacımız da bu, gitmek istediğimiz yol da bu” dedi.

Aw219365 02 (Small)

“ROBOTİK KAMP GERÇEKLEŞTİRİLMEDİ”


Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyeleri Sorumlusu Emre Aşkın da kampa katılımın oldukça yoğun olduğunu belirterek, “Burada Mersin Robot Kampının 2.'sini gerçekleştiriyoruz. İlkini 2022 yılında yapmıştık ve 350 öğrenci katılmıştı. Bu yıl ise 500 öğrenci ile 6 farklı şehirden gelen 74 takım burada mücadele veriyor. 3 farklı kategoride robot performansları, proje geliştirme etkinlikleriyle etkinliğimiz devam ediyor. Çok heyecanlıyız, çocuklar çok mutlu. Tarsus'a ilk defa gelen öğrenciler var ve bu konuda hazırladığımız etkinliklerle şehrimizi tanıtıyoruz. Tarsus'ta bu kapsamda bir robotik kamp gerçekleştirilmedi. Zaten bizim konseptimiz, özellikle kamp statüsünde. Bu anlamda Mersin genelinde de bir ilki 2022'de gerçekleştirdik. Bunu da geleneksel hale getirdik ve her yıl bu etkinlikleri düzenlemeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Aw219365 03 (Small)

“MÜHENDİS OLMA HEVESİM ARTTI”


Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesinden faydalanan 7. sınıf öğrencilerinden Remzi Sarı, atölye çalışmaları ile gelecek hayallerinin değiştiğini kaydederek, “Bu yarışmalara katılmadan önce, bu atölyede olmadan önce doktor olmak istiyordum. Ama bu atölyeyi görüp kayıt olduktan sonra fikrim değişti. Çünkü atölyeye katıldıktan sonra, teknolojiyle buluştuktan sonra hevesim artmaya başladı. Takımla beraber turnuvalara başladık. Mühendis olma hevesim arttı” diye konuştu.“ÇOK GÜZEL ROBOTLAR YAPTIK”


Mezitli Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi öğrencilerinden Eymen Yedigöz, “Hep bilgisayar mühendisi ya da uzay mühendisi olmak isterdim. Buraya katıldığımda hevesim daha da arttı. Arkadaşlarımla, takımımla beraber çok güzel robotlar yaptık, kodladık, tasarladık, denedik. Turnuvaya bu ilk kez katılışım. Bu yarışma ve turnuvalar için Vahap Başkana teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
 


“HAYATA BAKIŞ AÇIM DEĞİŞTİ”


12. sınıf öğrencisi Eylül Tutak ise Tarsus'ta bir yıl önce başladığı atölye çalışmaları ile hayatının çok değiştiğini belirterek, “Çok güzel bir etkinlik. Dışarıdan gelen arkadaşlarla dostluğumuz gelişiyor. Hem dostluğumuzu geliştirip hem de bilgilerimizi tazeliyoruz. Robot yapıyor, çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor ve kendimizi geliştiriyoruz. Bir yıl öncesindeki benle, şu anki ben çok farklı. Çok geliştim ve bu konuda hiçbir fikrim olmamasına rağmen, birçok fikir edindim. Hayata bakış açım değişti. Bu imkanları sağladığı için de Belediye Başkanımız Vahap Seçer'e teşekkür ederim” dedi.

Kaynak: İHA