Ben çocukken hiç müze gezemedim. Sadece okul gezi düzenlemişti.  İstanbul da Dolmabahçe sarayı, Ankara da Anıtkabir gezebilmiştim.

Çok şanslı milletiz. Çocuklarımız kültürel miraslarımıza sahip çıkacaklar. Geleceğimiz çocuklara emanet. İlkokuldan tutun üniversiteye kadar olan çocuklarımız müzelerimize değer verip gezip bilgi ediniyorlar. Çocuklar kültürel mirasımız için müzede sosyal sorumluluk projesi uygulamalı olarak gezmişler. Antalya Arkeoloji Müzesi Sergi Salonu çocuk sesleriyle dolmuş.

Fotoğraf çekip eğitimi müzede almışlar. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Anasanat Dalı’nın “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Proje Uygulamaları” yüksek lisans dersi kapsamında, ilkokul öğrencilerine yönelik fotoğraf eğitimleri gerçekleşmiş. Gelin hep birlikte bakalım neler yaşamışlar neler öğrenmişler, projeyi düzenleyen kimlermiş neler anlatmışlar görelim. Antalya Müzesinde 11-12 Mayıs 2024 tarihlerinde düzenlenen fotoğraf eğitiminde; öğrencilere 6 saat teorik, 6 saat uygulamalı olmak üzere toplam 12 saatlik kurs planlandı. Bu sürede öğrencilere fotoğrafın kısa tarihi, ışık bilgisi, fotoğrafın anlatım ve ifade gücü, fotoğrafta kompozisyon ve renk bilgisi, dijital fotoğraf makinesi kullanımı anlatıldı.

Müze ve kültürel miras, müzelerin sanat eğitimindeki rolü ve eserler hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Eğitimlerin uygulamalı kısmında ise projeye katılan ilkokul öğrencilerine Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Öğrencileri tarafından müzedeki eserlerin portre ve detay çekimleri yaptırıldı ve fotoğraflar 16-17 Mayıs 2024 tarihleri arasında Antalya Arkeoloji Müzesi Sergi Salonunda izleyici ile buluştu.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Anasanat Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Nafia Özdemir Hanyaloğlu danışmanlığında yüksek lisans öğrencisi Ersun Dayı’nın yürütücülüğünde fotoğraf bölümü öğrencileri ile “Kurumsal Sosyal Sorumluluk Proje Uygulamaları” dersi kapsamında “Müzede bir gün” konulu fotoğraf kapsamında Antalya Siteler Mahallesi İlkokulu öğrencilerine kendi okullarında ve Antalya Müzesinde olmak üzere temel fotoğrafçılık dersleri verildi. Proje paydaşları olarak Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı öğretim elemanı Dr. Yaşar ARLI ve Antalya Siteler Mahallesi İlkokulu öğretmenleri de destek verdi.

Projeyle ilkokul öğrencilerinin müze ve kültürel miras farkındalıkları, geçmiş dönemlerde ortaya konan sanat eserlerini tanıma, çok yönlü sorgulama ve düşünme, gözlem yapabilme ve bu gözlemlerini fotoğrafla anlatabilme, fotoğraf sanatı ve müzeye değer kazandırılması gibi konularda yeterliliklerinin arttırılması amaçlanıyor. Öğrenmenin yaşı yok. Ben seneler sonra müze gezmiştim. Gururlanıp hüzünlenip ağlamıştım. Çocuklarımız gelecek nesille hazır. Onlarla gurur duyuyoruz. Sevgilerimle…