Antalya’daki narenciye üreticileri dalında kalan ürünlerini tüccara yok parasına satmak zorunda kaldı. Bütün sezon boyunca zor şartlar altında üretim yapan narenciye üreticisi sezonu eli boş kapattı. İşçi parasından gübre parasına kadar birçok konuda zor durumda kalan narenciye üreticileri hasattan istedikleri sonucu alamadı. Birçok üretici ise maliyetlerin altından kalkamayarak, bahçelerini sökmek zorunda kaldı. Girdi maliyetlerini karşılayamayan üreticileri birde tüccarlar vurdu.

Antalya Narenciye Krizi (Small)

Antalya Büyükşehir Belediyesi dünyaca ünlü plaj için ihaleye girecek! Antalya Büyükşehir Belediyesi dünyaca ünlü plaj için ihaleye girecek!

Pazarda kilosu 20 liradan satılan portakal, dalında ise yok parasına satılıyor. Serik’in Ahmediye Köyü’ndeki bir üreticinin dalında kalan son narenciyelerini 2,5 liradan, Finike’de ise başka bir üreticinin narenciyelerini 3 liradan satın alan tüccar, üreticiyi hüsrana uğrattı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Antalya Ziraat Odası Başkanı Ali Top, narenciye krizinin büyüdüğünü belirterek, gelecek yıllarda tüketicinin narenciyeyi yüksek fiyattan tüketeceğini ifade etti.

SON MAHSULLER BEDAVAYA SATILDI

Antalya Zmo Ali Top (Small)

Narenciye üreticisinin zor şartlar altında olduklarını dile getiren Antalya Ziraat Odası Başkanı Ali Top, “Tarlada şu anda hasat edilmemiş portakal kalmadı. Narenciyenin artık dalında kalanı aslında tüccara satılmış olan. Dalında olan narenciye tüccarın gelip toplamasını bekliyor. Yaklaşık 10 gün önce Ahmediye Köyü’nde son tarlanın mahsulleri satıldı. Dalında 2,5 liradan satıldı bu da tamamen üretici cebinden para verip de toplatarak, çöpe atmamak için yapıldı. Bir diğer üreticiye ise dalında 3 liradan teklif yapıldı. Kalan ürünlerin toplanmak zorunda olduğu için dip fiyattan satıldı” dedi.

ÜRETİMDEN VAZGEÇİYORLAR

Narenciye Bahcesi (Small)

Narenciye bahçelerinde sökümlerin devam ettiğini belirten Başkan Ali Top, “Eğer üreticinin başka bir alternatifi varsa bu alternatife doğru yöneliyor. Çok ciddi şekilde narenciyede özellikle limonda vazgeçişler devam ediyor. Artık çiftçiler arasında üretmeme yoluna gidiyor. Narenciye üreticilerinin ürettiğinin parasını ödeyebilecek kadar kazancı olmayanlar ağaçlarına bakmayacak. Bu da ağacın kendi ömründen alıyor, hasadın azalmasına neden olacak” sözlerine yer verdi.

NARENCİYEDE ARTIK ÇARK DÖNMÜYOR

Antalya Narenciye (Small)-1

Narenciye konusunda çarkın artık dönmediğini aktaran Başkan Ali Top, sözlerine şu şekilde son verdi:

“Aynı zamanda da ağaçlar sökülerek yerlerine sera veya depo gibi inşaatlar yapılacak. Durum bu şekilde devam ederse tüketiciler, narenciyeyi çok yüksek fiyatlardan tüketecek. İmara açılan yerlerde inşaatlar devam ediyor. Zaman zaman illegal olarak depo vb. yapılar ruhsatsız inşaatlar yapılıyordu bu durum hala devam ediyor. Özellikle Antalya’nın merkezine yakın olan Uncalı ve Çakırlar, Gebiz, Yukarı Kocayatak bölgelerinde yapılıyor. Narenciye tarlaları eğer yapı yapılabilecek durumdaysa, üretici direkt vazgeçerek söküm yapıyor. Çark artık dönmüyor. Önümüzdeki 1-2 yıl daha bu şekilde devam edilirse, hiçbir üretici üretime devam etmez. Narenciye üreticisi çok büyük zararlar yaptı.”

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN