Antalya sokaklarının park edilen araçlarla dolu olmasına vatandaşlar tepki gösterdi. Kentte özellikle yol kenarlarına park edilen araçlar yüzünden isyan eden vatandaşlar yetkililerden bu soruna çözüm bulmasını istedi.

Yaşanan göçlerle birlikte her geçen nüfusu artan Antalya'da araçların sayısı da oldukça fazla. Kentin nerdeyse her sokağı arabalarla dolup taşmış durumda. Tek yönlü sokaklarda da çift yönlü sokaklarda da yol kenarlarına arka arkaya park edilen araçlar ulaşımda sıkıntı yaşanmasına neden oluyor. Yolda ilerlemekte zorluk yaşayan sürücüler ise bu duruma çözüm bulunmasını istiyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden ‘sakin şehir’ atılımı… Hedefte 2 ilçe daha var Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden ‘sakin şehir’ atılımı… Hedefte 2 ilçe daha var

Antalya Otopark Sorunu (1) (Small)

TRAFİK KAVGALARINA YOL AÇIYOR

Antalya'da sokakların trafik yoğunluğuna bakılmaksızın peş peşe park edilen araçlar kentin çözülemez sorunlarından biri olmuş durumda. Yollara park edilen araçların arasından geçmeye çalışan sürücüler adeta milimetrik hesaplar yapmak zorunda kalıyor. Özellikle çift yönlü yollarda bu sorun daha büyük risklere yol açıyor. Sürüş esnasında karşı karşıya gelen araçlar yol kenarına park edilmiş araçlar yüzünden çok yavaş ve dikkatli bir şekilde ilerlemek durumunda kalıyorlar. Öyle ki araçlardan birinin çoğu zaman geri geri gidip diğer araca yol vermesi gerekiyor. Ancak bu durumda da "sen öncelik ver" tartışmaları yaşanıyor.

VATANDAŞLAR YETKİLİLERE SESLENDİ

Yol kenarlarına araç park etmenin dışında bir de tam dönemeç noktalarına park edilen araçlar var. Araç sürücüleri, dönemeçlere park edilen araçlar yüzünden diğer taraftan araç gelip gelmediğini görmekte zorluk çekiyor. Bu durum ani frenlerin yapılmasına neden olurken çoğu zaman da küçük çaplı kazaların yaşanmasına yol açıyor. Antalya'da araç sürmeyi zor hale getiren bu park yeri sorunlarına vatandaşların tepkisi ise her geçen artıyor.

Antalya Otopark Sorunu (2) (Small)

VATANDAŞTAN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

Şehrin trafik sorunlarıyla uğraşan araç sürücüleri artık bu soruna el atılması gerektiğini dile getirirken konu ile ilgili konuşan bir vatandaş "sadece sokak aralarına park edilen araçlar değil kentin her yerinde trafikle ilgili bitmeyen sorunlar var. Trafik her yerde sıkışmış durumda. İşlek yerlerdeki trafik sorununu çözemiyorlar en azından sokaklara, yol kenarlarına park eden araçların sorununu çözsünler. Baktılar yoldan geçmekte zorlanıyoruz çeksinler arabaları biz de rahat edelim" derken başka bir vatandaş da "yolların genişliğini daha dar yapsınlar araçların park edebileceği kadar genişliğe gerek yok. Araçlar rahat geçsin diye yolları geniş yapsalar da park edilen araçlar yüzünden yine rahat geçemiyoruz" diyerek düşüncelerini aktardı.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN