Serada biber üreten Özdemir ailesi yaparsa serada böyle biber yapar dedirtti. Bir fidede en az 6 en fazla 17 biberin başında olduğu biber fidanlarını görenler şaşkına dönerken, “Maşallah” denildi. Bu yıl Kumluca’da sadece Özdemir ailesinin serasında yüzde 100 olmak üzere diğer seralarda biber üretiminde bolluk yaşandığı öğrenildi. Ama en çok biber, domates ve salatalık üretiminin Özdemir ailesinin seralarında olduğuna dikkat çekilirken, seralardan temmuz ayı sonuna kadar ürün toplanabileceği belirtildi.

TARLA ÜRÜNÜ BİBER YOLDA

0C684013 58B2 492E 8413 6181C85Fa24B (Small)

Kumluca ilçesindeki seralarda Kış ve bahar sezonu üretimin sonuna doğru gelinirken tarla ürünü biber ekimi de geçen ay yapıldı. Biber fidanı boyda iki karışı geçerken, bölge de biber, domates ve salatalıkta sıkıntı çekilmeyecek. Her mevsim sebze üretiminin gerçekleştiği Kumluca’dan kamyonlar dolusu çuvallarla biber hale taşınıyor.

AŞIRI SICAKTA ÜRÜN TOPLAMA GECE YAPILIYOR

9Cd41042 2707 44F3 8646 E1E0Efe668B1 (Small)

Aşırı sıcakların yaşandığı Antalya’da, bu sıcaktan en çok sera üreticileri etkilendi. Gündüz seraların içine girilmeyecek kadar aşırı sıcak olduğunu söyleyen Kumlucalı seracılar, hava ancak gece yarısı ile sabaha karşı seraların tüm kapıları açıldıktan sonra ve kapı girişlerine vantilatör koyularak ürün toplanıyor.  Sera işçileri aşırı sıcağa karşı sürekli üzerlerini suyla ıslattıktan sonra seraya girebildiklerini ifade ederek, “ Bizler sıcağa alışkınız, ama son günlerde gerçekten aşırı sıcak oldu. Dışarda durmak tehlikeli iken sera içi dışarının iki katı daha fazla sıcak. Buna rağmen sabaha karşı biberleri toplayabildik. Küçük olanları büyümeleri için dalda bıraktık. Biber ürününü ilk kez bu kadar bereketli ve fazla görüyoruz. Aman nazar değmesin” dediler.

KAMYONLAR DOLUSU BİBER HAL’E GİDİYOR

8A1A1A12 C9Db 43Ca Aafc 49828E4C5Fbe (Small)

Seralarda özel çuvallara toplanan biberler, kamyonlara yüklenerek Hal’e gidiyor. Plastik sandıklara konan biberler diğer il ve ilçelere gönderilmek üzere tırlara yükleniyor. Kamyon ve tırlara yükleme işi de maalesef havanın aşırı sıcak olmasıyla gece yarısından sonra yapıldığını söyleyen seracılardan Özdemir ailesi,” Ürünümüz bol ve bereketli oldu. Rabbim devamını nasip etsin inşallah. Amin” dedi.

Antalya’nın dünyaca ünlü noktası ihaleye çıktı… Antalya ayaklandı Antalya’nın dünyaca ünlü noktası ihaleye çıktı… Antalya ayaklandı

KUMLUCA'DAN SONRA SIRADA ELMALI VE KORKUTELİ VAR

Kumluca’daki bahar ve yaz seralarının sonuna yaklaşılmasıyla birlikte sıraya Elmalı ve Korkuteli’ deki yayla seralarında fide ekimi başladı. Yayla serasının yapıldığı Korkuteli ve Elmalı ilçelerindeki yayla seralarında biber başta olmak üzere, domates, salatalık, fasulye, patlıcan, dolmalık biber ile daha birçok sebze çeşidi ekildi.

BİBER FİYATI DÜŞECEK Mİ?

8D5C9611 6A1B 41B6 9C25 53F40C4B713E (Small)

Seralardaki tonlarca biber üretiminden sonra kafalarda şu soru oluştu, biber fiyatları düşecek mi? Kumluca’daki tonlarca biber üretiminden sonra hem hal fiyatlarının hem de semt pazarı ve market fiyatlarının düşmesi bekleniyor. Arz-talep dengesine göre semt pazarlarında biberin kilosu 10 ila 20 lira arasında satılırken, bu fiyatın 7 ile 15 liraya kadar düşebileceği ancak fiyatların düşmesi tüketiciyi sevindirirken, üreticiyi üzebileceği söylendi. Sera üreticileri bu aşırı sıcakta sera girip, ürün toplamanın da bir bedeli olacağını ifade ederek, fiyatların çok da aşağıya düşmesi istemiyor. 

Muhabir: AYFER ŞİMŞEK