Geçen yıla oranla kiraz ve kayısı üretiminde yüzde 40’lık bir artış gerçekleşti. Kilo fiyatı da 20 ila 30 arasında satılan kiraz ve kayısı tüketicisini de ucuzluğu nedeniyle memnun etti. Antalya’nın yayla ilçesi olan Korkuteli şimdi de kiraz ve kayısı ile de ünlü oldu. Semt pazarı ve marketlerin dışında sandıklar dolusu kayısı ve kiraz satılıyor, kısaca her yer kiraz kayısı var.

“GEÇENYIL ÜZÜLMÜŞTÜK BU YIL SEVİNDİK”

Antalya Korkuteli Sevindirdi (1)

Turizmin başkenti Kemer’de yeni turizm atağı… Kemer çağ atlayacak Turizmin başkenti Kemer’de yeni turizm atağı… Kemer çağ atlayacak

Geçen yıla oranla bu yıl hem kirazda hem de kayısını yüzde 40’lık bir artışla bolluk ve bereket yaşanırken, üretici ise “Bu Allah yüzümüze güldü. Geçen yıl kiraz ve kayısı üretimi bizi üzmüştü. Bu yıl maşallahımız var, sevindirdi. Neredeyse bu yıl ürün fazlalığı ve kalite, kokusu, tat yönüyle kayısı diyarı olarak bilinen Malatya ilimizle yarışacak hale geldik,  kazanıyoruz, çok şükür mutlu ve memnunuz.” şeklinde konuştu.

YEŞİLYAYLA KİRAZI İHRACATLIK

Antalya Korkuteli Sevindirdi (2)

Korkuteli’nin mahallelerinden olan ve eski adı Andiya yeni adı Yeşilyayla’da yetişen kirazlar ihraçlık olarak ayrılıyor. Yeşilyayla kirazı diğer mahalleler arasında yetişen kiraz meyvesinden ön plana çıkıyor. Yeşilyayla kirazı tadı,  cinsi, büyüklüğü, rengi, görsel güzelliği, kokusu ile yiyenleri adeta büyülüyor.  Kalitesi ile de ünlü olan Yeşilyayla kirazı diğer mahallelerde yetişen kirazlara oranla fiyatı farklı. Meşhur olan Yeşilyayla kirazının kilo fiyatı ise 40 liradan işlem görüyor.

Antalya Korkuteli Sevindirdi (4)

Öte yandan Korkuteli’ de kayısı ve kirazın kilo fiyatı 20 ila 30 lira arasında değişiyor. Marketlerde ise bu fiyat 40-50 liraya kadar yükseliyor. Üreticiler, kiraz ve kayısı bahçeleri kenarında da kendi ürününü satışa koyarken fiyatını 15 liraya kadar düşürdü.

Kaynak: ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ / AYFER ŞİMŞEK