Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Kamuda Tasarruf Paketi" ile alınacak mali tedbirleri duyurdu. Tasarruf maddelerinin açıklanması ardından gözler personel servisi uygulaması ile ilgili tepkiler devam ediyor.  Bakan Mehmet Şimşek, servis tasarrufu ile ilgili, "Ambulans, savunma ve güvenlik gibi alanlardaki zorunlu ihtiyaçlar hariç, yeni araç satın almayı ve kiralamayı 3 yıl süreyle durduruyoruz. Mevcut kiralık taşıt sözleşmeleri de izin alınmadan yenilenmeyecek. Bütçe dışı kaynaklardan taşıt kullanımını çok sıkı kurallara ve izne tabi tutacağız.

SÖZLEŞME BİTİMİNDE SONLANACAK

5A97D6B77152D82Aac52D4Da (Small)

Ayrıca, kanunla izin verilenler hariç yabancı menşeli araç kullanımını sonlandırıyoruz. Bu bir süreç gerektirecek, mevcutların sözleşmelerinin sona ermesi gerekecek ama kanunda belirtilen makam, idare veya kişiler hariç yabancı menşeli araç kullanımını da kamuda kaldırıyoruz. İhtiyaç fazlası olan veya ekonomik ömrünü tamamlamış taşıtları tasfiye edeceğiz. Bunun için Özelleştirme İdaresini görevlendireceğiz. Savunma ve güvenlik hariç, toplu taşıma olan yerlerde, kamuda personel servisi hizmetini sözleşme bitiminde sonlandırmayı hedefliyoruz” demişti.

GİDİŞ GELİŞ SÜRESİ

Serviscilerden Izmir Buyuksehir Belediyesine S Plaka Tepkisi 1597058809 (Small)

Bu açıklamanın ardından Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, konuya ilişkin şu açıklamada bulunmuştu;

Antalya Manavgat’ı koruyamadı… Manavgat’ın dünyaca ünlü tarihi yok oluyor Antalya Manavgat’ı koruyamadı… Manavgat’ın dünyaca ünlü tarihi yok oluyor

"Ortada hüküm net servis hizmeti sağlanabilir deniyor. Sağlanamadığı durumlarda kişiye bir gidiş geliş bileti verilir. Karşılıklı imza altına alınan bir toplu sözleşmedeki hüküm uygulanır. Toplu sözleşmenin süresi dolana ve yeni bir hüküm ihdas edilene kadar. Toplu sözleşme hükümleri istenirse bir genelgeyle askıya alınır gibi bir keyfilik çıkarmaya gerek yok.”

ANTALYA SESSİZ

Dgngwymu 400X400 (Small)

Devlet kurumlarında personel servislerinin kaldırılmasına tüm Türkiye’deki servis şoförleri tepki gösterirken, Antalya’daki servis şoförleri sahipsiz kaldı. Konuya ilişkin Antalya Servisçiler Odası Başkanı Süleyman Şahin’in sessizliği tepkilere neden oldu. Konuya ilişkin aramalara cevap vermeyen Şahin’in neden sessiz kaldığı merak konusu oldu.

Muhabir: YAPRAK ÖZER