Antalya’da denize girecekler dikkat! Sıcak hava dalgası geliyor Antalya’da denize girecekler dikkat! Sıcak hava dalgası geliyor

Ülke genelinde yaz sıcaklıklarının başlamasıyla birlikte Aydın Valiliği ve Çanakkale Valiliği düğmeye bastı. Aydın Valiliği’nin aldığı karara göre Aydın genelinde 1 Haziran-31 Ekim tarihleri arasında belirlenen ormanlık alanlara girişler yasaklandı. Çanakkale Valiliği’nin aldığı karara göre ise, Çanakkale ili dahilindeki ormanlık alanlara görevliler dışında 1 Haziran-15 Eylül tarihleri arasında girişler yasaklandı.

Antalya Orman Yasak (Small)

ANTALYA’DA ORMANLIK ALANLARA GİRİŞLER YASAKLANACAK MI?

Aydın ve Çanakkale’de alınan bu kararın ardından Türkiye’nin en büyük yangınını yaşayan Antalya’da aynı kararın alınması bekleniyor. Büyük yangın felaketi yaşayan Antalya’da alınan önlemlerin yetersiz kaldığı ve yeterli donanıma sahip olunmadığı ortaya çıkmıştı. Günlerce söndürülemeyen yangında 60 bin hektar alan yanarak, zarar görmüştü. Büyük bir ormanlık alana sahip olan Antalya’da da yaz aylarında meydana gelebilecek yangınları önlemek için ormanlık alanlara girişlerin yasaklanması bekleniyor.

Antalyada Ormanlara Giris Yasaklanacak Mi (Small)

ANTALYA EN BÜYÜK YANGINI YAŞAMIŞTI

Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde 28 Temmuz 2021 tarihinde başlayan ve Türkiye’nin en büyük yangını olarak tarihe geçen yangında 60 bin hektar alan yanmıştı. Yangından bir gün sonra Akseki’de çıkan rüzgarın etkisiyle yangın; Gündoğmuş, İbradı ve Alanya ilçelerine de sıçrayarak kontrol altına alınamamıştı. Birçok ilden yangına müdahale etmek için yardım gelirken, vatandaşlarda yangın bölgesine akın etmişti. Ünlü isimler sosyal medya hesaplarından yardım çağrısı yaparken, gece gündüz yangını söndürme çalışmaları gerçekleştirilmişti. 7 kişinin hayatını kaybettiği yangında 2 binin üzerinde ev, işyeri ve depo yanarak zarar görmüştü. Yaklaşık 10 günün ardından söndürülebilen yangında çok sayıda canlı ise ölmüştü.

Manavgat Yangini Alan (Small)

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN