Türkiye’de medya dünyasında karıştıkları suçlar ile geniş yer bulan ve yapılan operasyonlar ile yakalana suç örgütü liderleri kimdir? işte merak edilenler..

Mahzen 30 Operasyonlariyl 314 2 41

NECATİ ARABACI KİMDİR?

Yer altı dünyasının bilinen isimlerinden olan Necati Arabacı aslen Konyalıdır. Arabacı 1990’lı yıllarda bar fedaisi olarak işe başladı ve burada yeraltı dünyasını yakından tanıdı. Bu süreçte Hells Angels adı verilen örgütü mensupları ile tanışarak bu örgüte dahil oldu. İlerleyen süreçte Almanya Köln’de fuhuş ve uyuşturucu ticareti dünyasında tanınan bir isim oldu. Zamanla bu işlerden milyonlarca para kazandı. Arabacı, Köln’de yer alan genelevler ve Mallarco’daki genelevlerin işletmesine ortak oldu.

İlgili İçerik: Barış Boyun Kimdir? Nereli? Nerede? Çetesi Kim? Barış Boyun Yakalandı Mı?

Necati Arabaci

Necati Arabacı bu süreçte sürdürdüğü yasa dışı faaliyetleri paravan bir şirket ile gizledi. Almanya’da genelev sektöründe en güçlü isimlerden biri olan Arabacı 2002 yılında bir başsavcı ve polis ekibi tarafından tutuklandı ve 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Arabacı hapis sürecinde onu tutuklayan başsavcıyı öldürmek için kiralık kati tuttu. Başsavcı bu tehditin ardından ikametini sürekli değiştirerek önlem aldı. 2007 yılında Türkiye’ye sınırdışı edilen Arabacı’nın bir daha Almanya’ya dönmesi yasaklandı.

6170Cf9C45D2A0B2540830E7

Türkiye’de de faaliyetlerini gizlice sürdüren Arabacısahte bir pasaport ile sık sık Almanya’ya gitti.

Hasan Can Kaya neden gözaltına alındı, serbest kaldı mı? Hasan Can Kaya neden gözaltına alındı, serbest kaldı mı?

Uyuşturucu ve genelev faaliyetlerini Almanya’dan Avrupa sınırlarına kadar genişleten Arabacı kazandığı servet değerindeki paraları da çeşitli şekillerde akladı.

1297880

2015 yılından beri Avrupa çapında tutuklanma emri bulunan Arabacı 2018 yılında Türkiye’de tutuklandı ancak delil yetersizliğinde serbest bırakıldı. 2023 yılında yürütülen bir soruşturma kapsamında tekrar tutuklandı.

AYHAN BORA KAPLAN KİMDİR?

Ayhan Bora Kaplan, Kaplanlar olarak anılan suç örgütünün lideri olarak biliniyor. 1971 yılında Erzurum’da dünyaya gelen Kaplan, Ankara’da büyümüştür.

2005 yılında bir telefoncu dükkanı açmış ve iş hayatına atılmıştır. İlerleyen yıllarda iş alanına genişleterek farklı sektörlere adım attı. Giyim mağazası, hamburger zinciri ve kahve gibi içecekler satan bir dükkana sahip olmuştur.

Ayhan Bora Kaplan 700X400

Özellikle 2000’li yıllardan beri birçok mekan açan Kaplan zamanla Ankara’nın gece hayatında bilinen birçok mekanın sahibi olmuştur. 

Cete Lideri Ayhan Bora Kaplan

Ayhan Bora Kaplan 2023 yılında havalimanına kaçmaya çalışırken yakalandı. Tutuklanmasının ardından İzmir’e nakledildi. 169 yıl ağırlaştırılmış müebbet istendi.

SARALLAR ÖRGÜTÜ

Türkiye’de bilinen suç örgütlerinden olan Sarallar Trabzon kökenli bir organize suç örgütüdür. Bu örgüt ile Karadeniz’de faaliyet gösteren Şahinler mafyası yaptıkları kanlı çatışmalar ile dikkat çekmiştir.

Sarallar Kimdir Sarallar Orgutu Kimdir Sarallar 15059844 401 Amp

Sarallar suç örgütü 90’lı yıllardan 2005 yılına kadar Hüseyin Saral tarafından yönetildi. Hüseyin Saral’ın ölümünün ardından Saadettin Saral yönetime geçti. Örgütün liderinde Kerem Saral, Ümit Saral, İlyas Saral, Zafer Saral gibi isimler yer aldı.

Sarallar örgütüne 2022 yılında yapılan operasyon ile169 kişiden oluşan örgüt mensupları gözaltına alındı. Yapılan operasyonlar ile şirketin yönetim kadrosunun büyük kısmı tutuklandı ve yeni üyeler yönetime geçti.

648653Ba4E3Fe116948Fa664

2023 yılında örgüte yapılan yeni bir operasyonla örgütün yeni lideri Özgür Saral ve diğer üyelerden oluşan 24 kişi yakalandı. 2024 yılında ise yeni bir operasyonla 27 kişi daha tutuklandı.

Örgüt tarihi boyunca Trabzon Of ilçesi kökenli olan Sarallar örgütü Of Belediye başkanlığında seçilen isimler olmuştur. Sarallar’ın mafya kimliği Hüseyin Saral ile ortaya çıkmıştır.

ALAATTİN ÇAKICI KİMDİR?

Alaattin Çakıcı 1953 yılında dünyaya gelmiş Trabzon kökenli mafya ve organize suç örgütü lideri olarak bilinir. Trabzon’da beş kardeşin en büyü olarak dünyaya gelen Çakıcı ilerleyen yıllarda ailesi ile İstanbul’a geldi. İstanbul’da bir kahvehane kuran Çakıcı çeşitli suçlardan dolayı aranan isimlerden biri oldu.

Fotograf 1702737025

Gençlik yıllarında birkaç yaralama olayı ile gözaltına alındı. İlk tutuklanması ise İstanbul’da bir çiçekçinin öldürülmesinde azmettirici olması ile oldu.

1980’li yıllarda MHP Ülkü Ocaklarına katıldı ve çeşitli pozisyonlarda aktif rol aldı. Bu süreçte kendisi ve ailesi düşmanlarının hedefi oldu. 80 darbesi ile tutuklandı ve 41 kişinin ölümünden sorumlu tutuldu. Ancak somut delil bulunamaması sebebiyle 1 yıl sonra tahliye edildi.

Thumbs B C Aeb38Aa53Cf59C4B087Ff9F8Df9690B0

84’lü yıllarda senet tahsilatı işlerine bulaştı ve bu süreçte mafya olarak da anıldı. Ülkücü Mafya olarak bilinen Çakıcı hem siyasi alanda hem de çeşitli alanlarda çeşitli suçlara karıştı.

Çakıcı 2004 yılında yurtdışına kaçtı. Aynı yıl yakalanan Çakıcı Tekirdağ F tipi Cezaevine gönderildi.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA