Antalya Kepez yolu üzerinde Kent Ormanında bulunan devasa Atatürk maskı Türkiye’nin en büyük ikinci maskı olarak gösteriliyor. 2008 yılında tören eşliğinde açılışı yapılan Atatürk maskının hemen yanında Ulu Önder Atatürk’ün “Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir” sözleri yer alır.

Antalya Kepez Kent Ormani Laleler

TÜRKİYE’NİN BÜYÜK ATATÜRK MASKLARINDAN BİRİ

Antalya’nın akciğerlerini oluşturan ormanlardan biri olan Kent Ormanı, Kepez sınırları içinde yer alır. Kepez’de Döşemealtı’na çıkılan yoldan geçenleri selamlaya Atatürk Maskı her daim Antalya’nın en güzel manzarasına bakmaktadır.

2008 yılında büyük bir törele açılışı yapılan Atatürk maskı, yapay şelaleler ve çeşitli botanik bitkilerle süslenmiştir. Maskın hemen yanından akan yapay şelale doğa ile bütünleşerek Antalya Kepez’in ikonik manzaralarından birini oluşturur.   

Kepezkentormanii

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin adını kullanarak, bakın ne yaptılar! Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin adını kullanarak, bakın ne yaptılar!

Atatürk’ün 70.’inci ölüm yıl dönümüne özel yapılan Atatürk maskı, o dönemlerin önemli siyasi isimlerinin katılımıyla tören eşliğinde açıldı. Maskın yanında Türk bayrağı ve Atatürk’ün “Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir” sözleri yer alır.

Antalya Kepez Kent Ormani

Maskın yapımında tonlarca demir, kum, çimento gibi ürünler kullanıldı. İlerleyen yıllarda hava koşullarından dolayı yıpranan maska bakım çalışmaları yapıldı.

ANTALYA’NIN AKCİĞERİ KENT ORMANI

Yemyeşil ormanlarla çevrili Kepez sınırları içinde yer alan Kent ormanı şehrin gürültüsünden uzaklaşıp orman havası almak isteyenler için bir kaçış noktasıdır. Orman içinde bulunan seyir terası, Antalya’yı kuş bakışı izlemek isteyenler için eşsiz bir manzara sunar.

Aynı zamanda içerisindeki piknik alanları ile açık havada yemek keyfi yapmak isteyenler için de idealdir. Yürüyüş ve spor alanları da bulunan orman özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaret edilir.

257 Entry 1619630034

Çam ve meşe ağaçlarının yaşadığı 140 bin metre kare alana yayılan orman şehrin oksijen ihtiyacını da büyük ölçüde karşılar. Şehir merkezine yakın olması sebebiyle ulaşımın kolay olduğu Kent ormanın doğa sporları ve eğlence parkları da yer alır. Aynı zamanda araçla kısa sürede hayvanat bahçesine gitmek mümkündür.

Haberler Kepez Belediyesi Garatren 20180509143451

Deniz turizmi ile öne çıkan Antalya’da ormanların da güzelliği öne çıkaran Kent Ormanı, Kepez’in en gözde mekanlarından biridir.

KENT ORMANINA NASIL GİDİLİR?

Antalya şehir merkezine çok uzak olmayan Kent Ormanı, Antalya’da temiz orman havası almak isteyenlerin ilk tercihlerinden biridir. Kent ormanına hem özel araçla hem de toplu taşıma ile gidilebilir. Çoğunlukla Döşemealtı bölgesine giden otobüsler Kent Ormanı bölgesinden geçer. DC15/A, DM86, SD20 gibi otobüsler buradan geçmektedir.

Osm3

Kent ormanına girişler ücretsizdir. Ancak ormanda ateş yapmak yasaktır ve saat 08:00 ile 23:00 arasında açıktır.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA