Asırlar öncesinin izlerini taşıyan eserlere sahip Döşemealtı yakınlarında bir dönemler kayıp olan antik masa dağı bulunuyor. Masa Dağı denildiğinde ilk olarak akıllara gelen Mazı Dağı ismiyle bilinen ve Kepez’i çevreleyen dağ yer alır. Ancak Antalya’da tarihe ışık tutan ikinci bir Masa Dağı bulunuyor. Günümüzden binlerce yıl önce bir yaşam merkezi olan Antik Masa Dağı, aslında Ege ve Akdeniz arasında kalan bilinen dağlardan biriymiş.

İbn Sina'nın faydalarını saymakla bitiremediği o bitki Antalya'da yetişiyor İbn Sina'nın faydalarını saymakla bitiremediği o bitki Antalya'da yetişiyor

Gc Tb Ou Dby E2 Th Du Smq Z C9W

SINIR ÇATIŞMASINA YOL AÇAN ANTİK MASA DAĞI

Antik dönemde Masa Dağı olarak bilinen bu dağ uzak bir geçmişte Likyalılar ile Termessosluları birbirine düşürdü. Bir sınır çatışmasına neden olan Antik Masa Dağı’nın uzun yıllar boyunca nerede olduğu bilinmiyordu. Geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda bu antik kentin nerede olduğu bulundu.

Günümüzden 2300 yıl önce Lilya’nın yerleşim yeri olan Termessos Antik Kenti ile Muğla bölgesine göç edenler tarafından kurulan ikinci Termessos antik kentin sınırında bulunan dağ bir sınır çatışmasına sebep oldu. Her iki antik kente de sınırı olan Antik Masa Dağı asırlar öncesinde bir davaya dönüştü.  Bu olay 1973 yılında kazılarda ortaya çıkan Letoon yazıtında ortaya çıktı.

antik dağ

Letoon Yazıtı dikdörtgen taşın üstünde üç farklı dil ile yazılmış yazılar bulunuyor. Letoon Üç Dilli Yazıtı’nda Likyalıların Antik Masa Dağı’nda bir sınır çatışması yaşadığı yer alıyordu. Ancak bu antik Masa Dağı’nın nerede olduğu uzun yıllar boyunca bulunamadı.

O dönemlerde Oinoanda’daki Termessos ile Pisidia Termessos’u olmak üzere bölgede iki Termessos bulunuyordu.

5Ef0680E18C773292892835A

Oinoanda’daki Termessoslular zamanla sınırlarını büyütmek için Likya’nın kuzeyine açılmaya başladılar. Bu durumda iki bölge arasında savaşa neden olabilecek bir sınır çatışmasını içeriyordu. Antik Masa Dağı bu çatışmada önemli bir konumda yer alıyordu. İki bölgeye de sınırda olan Masa Dağı tarafların anlaşamaması sebebiyle o dönemlerin mahkemelerine konu oldu. Kos’ta görülen dava sonucu Antik Masa dağı sınırlara ayrıldı. Dağın akarsu bölgesi, vadileri, yolları gibi alanlar işaretlenerek sınır kabul edildi.
Likya

Yazıtlarda yer alan Masa Dağı uzun yıllar boyunca nerede olduğu merak konusu oldu. 2019 yılında yapılan çalışmalar sonucunda o dağın Seydikemer yakınlarında olduğu ortaya çıktı.

KAYIP DAĞ ORTAYA ÇIKTI

Likyalıların sınır çatışması yaşadığı Antik Masa Dağı’nın 2019 yıllında yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıktı. Bugünkü Hacıosman dağının bir zamanlar antik uygarlıkların hüküm sürdüğü Antik Masa Dağı olduğu ortaya çıktı.

letoon yazıt

Letoon yazıtında aktarılan iki akarsusun ip ucu olduğu çalışmalarda bahsedilen dağın Akdeniz'in sınırında Seydikemer yakınlarında bulunan Hacıosman Dağı olduğu ortaya çıktı.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA