Depocular yani ambarcılar genel olarak depo ve antrepolarda çalışan, malzeme yönetimi, stok kontrolü gibi görevleri üstlenen meslek grubudur. Bu meslek, depolama alanlarında düzeni sağlamak, ürün ve malzemelerin uygun ve güvenli depolanmasını sağlamak, sevkiyatları uygun şekilde yönetmek gibi konularla ilgilenir. 

AMBARCILAR NE İŞ YAPAR ? 

Malzeme ve ürün teslimatlarının alınması, sayılması ve belgelenmesi.

Ürün ve malzemelerin uygun ve güvenli bir şekilde saklandığından emin olun.

Depolama alanlarında düzen ve temizliğin sağlanması.

Stok kontrolü yapın ve stok seviyelerini düzenli olarak güncelleyin.

Malzeme ve ürün ihtiyaçlarının karşılanması ve sevkiyatların hazırlanması.

Depo ve depo güvenliği prosedür ve yönetmeliklerine bağlılık.

Kargo ve lojistik süreçlerine katkıda bulunmak.

İş sağlığı ve güvenliği kurallarına uymak ve meslektaşlarımıza bu konuda rehberlik etmek.

Depo yönetim sistemlerini kullanarak veri girişi ve raporların hazırlanması.

Ambarcilik Ne Demektir

AMBARCI OLMAK İÇİN NE MEZUNU OLMAK GEREKİR?

Depo çalışanları genellikle imalat, inşaat, perakende, lojistik ve hizmet sektörlerinde çalışır. Bu mesleğe giriş için genellikle lise diploması yeterli olsa da, bazı işverenler mesleki eğitim sertifikası veya belirli bir deneyim arayabilir. İşe alım sürecinde depo çalışanlarının fiziksel dayanıklılığa, dikkatli ve düzenli çalışma becerisine ve temel bilgisayar bilgisine sahip olmaları bekleniyor.

Son dakika...Hatay'da kuduz alarmı verildi... Tabelalar asıldı köpekler toplanıyor Son dakika...Hatay'da kuduz alarmı verildi... Tabelalar asıldı köpekler toplanıyor

AMBARCI DEPOCU ÇALIŞANIN MAAŞI KAÇ TL?

Ambarcı çalışanlarının maaşları işverene, sektöre, deneyime ve coğrafi konuma göre değişebilir. Türkiye'de bir ambarcının ortalama maaşı yaklaşık 13.000 ile 25.000 TL arasında değişiyordu. Ancak depo çalışanlarının maaşlarının enflasyon ve ekonomik koşullar dikkate alınarak zaman içerisinde değişebileceği unutulmamalıdır.

Ambar Depo Meslek

DEPOCULUK GELECEK VAAT EDİİYOR

Depolama mesleği, büyüyen lojistik ve e-ticaret sektörlerinde önemli bir rol oynuyor ve bu sektörlerin büyümesiyle birlikte depolama talebinin de artması bekleniyor. Bu nedenle depoculuk mesleği gelecek vaat eden ve istikrarlı bir kariyer fırsatı olarak değerlendirilebilir. Ayrıca mağazacılar deneyim kazandıkça ve mesleki becerilerini artırdıkça depo müdürü, lojistik uzmanı gibi üst düzey pozisyonlara terfi etme şansına sahip olabilirler. Bu sayede depo mesleğinde başarılı olmak ve kariyer basamaklarını tırmanmak mümkündür.

Muhabir: AYŞEM SİCİM