Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Antalya Kemer İlçesi'nde bağlı turistik Beldibi Mahallesi'nde bulunan Atatürk Parkı'na karavan park yapılıyor. Akdeniz’in kıyısında halkın kullandığı tek ve son ormanlık alan olan park için çevreciler ayağa kalktı. A Platformu ve yöre halkı inşaatın acilen durdurularak alanın park olarak korunması için imza kampanyası başlatmışlardı.

KEMER’İN SON PARK ALANI

Imza Kampanyasi Basladi Small

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan A Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz, şu açıklamada bulunmuştu:

"Burası bir park alanıdır. Bu alan 1941 yılında tapu kadastro çalışmalarıyla köylüye ayrılmış, Orman Bakanlığı 1965 yılında “Bu alan ormandır” diyerek dava açmış, 1995 yılında ise alan Turizm Bakanlığına devredilmiştir. Beldibi Parkı, deniz kıyısında olması nedeniyle halkın hem denize girdiği, hem de park olarak kullandığı bir alandır. Beldibi’nde denizin kıyısı turizm tesisleriyle dolu olduğu için halkın denizi gördüğü, denize ulaştığı tek ve son park alanıdır. Park, 413 metre boyunda ve 50 metre eninde toplamda yaklaşık 20 dönümlük bir alandır.

YEŞİL ALANLAR BOZKIRA DÖNDÜ

Kemer De Kampanya Suruyor Small

Park olarak korunmasını istediğimiz bu alanda, Turizm Bakanlığı bir süre önce bir restoran yapmıştır. Parkın geri kalan bölümünde ise şu anda bazı çalışmalar yaparak, karavan kampı haline getirmek istemektedir. Alanda kimi yerler kazılmış, kimi yerlere elektrik kabloları döşenmeye başlanmıştır. Buna gerekçe olarak da “Restoran yeterli geliri elde edememektedir, bu nedenle de geliri arttırmak için karavan kamp yeri yaparak para kazanılacaktır” denilmektedir. Ayrıca alandaki yeşil alanların sulanması durdurulmuş yemyeşil olan park alanı şu anda bozkır görünümüne gelmeye başlamıştır. Alanın çevresi de daha önceden tel örgülerle çevrelenmiş ve halkın alana girişi zorlaştırılmıştır.

İMZA KAMPANYASI SÜRÜYOR

Kemer De Insaat Basladi Small

İşlemin acilen durması gereklidir. Ayrıca park alanının tam karşısında turizme dayalı iş yapan dükkanlar vardır. Bu bölgede karavan kampı yapılırsa, onlarca karavanla olumsuz bir görüntü olacaktır. Bizler, Beldibi Atatürk Parkı’nın park olarak korunmasını ve karavan kampı olmamasını talep ediyoruz. Karavan parkı için başka bir alan bulunarak alanın park olarak korunmasını talep ediyoruz."

BAKANLIKTAN BRANDALI ÇÖZÜM

D52F57A7 0590 49E6 Afbe A1Fe63B3A8Ff

Öte yandan karavan park inşaatının durdurulması için A Platformu ve yöre halkı imza kampanyası düzenledi. Toplanan imzaların Kültür ve Turizm Bakanlığı'na gönderileceği belirtildi. 

Antalya’daki duyarlı vatandaş yavrular için 40 derece sıcakta evinde klima çalıştırmıyor! Antalya’daki duyarlı vatandaş yavrular için 40 derece sıcakta evinde klima çalıştırmıyor!

4Dd5B63C 3B0B 49Ed A767 C8284Dbd9E9E

Bu gelişmeler yaşanırken Kültür ve Turizm Bakanlığı, çalışmayı durduracağına tabelada değişiklik yaptı. Bakanlığın tabelanın üstüne beyaz branda asması şaşkınlık yarattı. Çevreciler, çalışmanın durdurulması için çağrılarını bir kez daha yeniledi.

Muhabir: YAPRAK ÖZER