Antalya Büyükşehir Belediyesi yaptı… Kentsel dönüşüm projesi vatandaşları memnun etti Antalya Büyükşehir Belediyesi yaptı… Kentsel dönüşüm projesi vatandaşları memnun etti

Kemer'de yapılan 23. Uluslararası Kemer Sualtı Günleri kapsamında düzenlenen fotoğraf ve video yarışmasında 17 ülkeden yaklaşık 200 sualtı arkeologu ve fotoğrafçısı bir araya geldi.

Kemer Sualtı Günleri (3)

Etkinlikte Akdeniz Üniversitesi'nin (AÜ) tam üyesi olduğu UNESCO Sualtı Arkeolojisi UniTwin Network'e katılan Türk, Mozambik, Cezayir, Fas, Senegal, Cabo Verde, Cibuti, Komoros, Eritre, Kenya, Madagaskar ve Mauritus'ten kültür bakanlığı uzmanları, Arjantin, Polonya, Fransa'dan akademisyen ve Türk sualtı fotoğraf ile video sanatçıları yer aldı.

Kemer Sualtı Günleri (4)

Kemer Tanıtım Vakfı (KETAV) ile Akdeniz Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen organizasyonda katılımcılar Üç Adalar mevkisinde dalış yaptı.

Kemer Sualtı Günleri (2)

KEMER’DE SUALTI KÜLTÜRÜ MİRASI FOTOĞRAFLANDI

Su altı çekimlerindeki kategorilere bu yıl Galatasaray ve Akdeniz üniversiteleri tarafından gerçekleştirilen Science In Blue (Mavide Bilim) isimli Avrupa Birliği projesi kapsamında dünyada ilk defa 'Sualtı Robotları' ve 'Bilimsel Dalış' konulu fotoğraf ve film yarışmaları da eklendi. Etkinliğe katılanlar su altı canlıları, tropik canlılar, su altı kültür mirasını görüntüledi.

Kemer Sualtı Günleri (1)

Etkinlikte konuşan Kemer Kaymakamı Ahmet Solmaz, "Bilimsel çalışmaların anlatıldığı programlarla başlayan organizasyon, su altı fotoğraf yarışması yapıldı. Akdeniz kıyılarında su altındaki doğal ve arkeolojik güzellikleri tanıtım maksatlıyla başlatılan organizasyonda bilimsel araştırmalar sualtı robotik çalışmalarıyla gerçekleştirildi" dedi.

Kemer Sualtı Günleri (8)

SUYUN ALTINDA BAMBAŞKA YAŞAM VAR

KETAV Başkanı Volkan Yorulmaz, "Etkinliğin arkeolojik, sportif tarafı var. Kemer, turizmini geliştirmek ve alternatif turizmi arttırmak için uzun yıllardır çaba sarf ediliyor. Kemer'de suyun üstündeki kadar altında da başka dünyanın olduğunu anlatmak için etkinlik büyük bir fırsat" diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hakan Öniz ise şunları söyledi:

Kemer Sualtı Günleri (7)

"Program çerçevesinde UNESCO ve CMAS işbirliğiyle 10 gün önce başlayan eğitim programında Afrika ülkelerinin kültür bakanlıkları uzmanları bilimsel dalış alanında eğitim aldı. Bu uzmanlar kendi ülkelerinin kültür bakanlıklarını temsilen UNESCO aracılığıyla çalışmalarımıza eğitimlerimize dahil oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 3 uzman da bu programa katıldı.

Kemer Sualtı Günleri (5)

Eğitim programının parçası olarak sualtı fotoğrafçıları tarafından Avrupa Birliği destekli Science In Blue Projesi kapsamında robotların fotoğrafları çekildi. Bu fotoğraflar da denizin altında bilimsel çalışmalar için kullanılan farklı modeldeki robotlar görüntülendi. Türkiye'nin sualtı robotu, dalış kompresörleri, basınç odaları, sualtı tabletleri, sualtı bilgisayarları alanında dünyada lider birkaç ülke arasına girdiğini söyleyebilirim."

Kemer Sualtı Günleri (9)

Su altını fotoğraflamak için gelen Deniz Berçem Uzun (29) "Sualtında bu sene robot çekimi yaptık. Tropik canlılar gibi farklı su altı çekimlerimiz oldu. Su altı çok farklı, güzel bir dünya, bunu deneyimlemek hepimiz için çok güzel" dedi. 

Kaynak: DHA