Antalya'da süt üreticilerinin içinde bulunduğu durum hakkında değerlendirmelerde bulunan ATB Yönetim Kurulu üyesi ve Hayvancılık Kooperatifleri Başkanı Hüseyin Simav "Bakanlık hayvanların kesilmemesi adına tedbir alsa da hayvan sahipleri yeni hayvanlarını bırakıp eski hayvanlarını kesmeye devam ediyor" dedi. Girdi maliyetlerinin hız kesmeden artması sonucu Türkiye genelinde olduğu gibi Antalya'da da hayvancılıkla ilgilenenlerin sayısının her geçen gün azalması hakkında konuşan Başkan Simav "hayvancılıkta sıkıntı hep aynı.

"TÜİK'İN VERİLERİ DOĞRU DEĞİL"

Tarim Hayvancilik 01

Gıda Komitesi üretici zarar ediyor mu buna bakmıyor. Enflasyonun tetiklenmesinde etin ve sütün büyük rol oynamasından ötürü sürekli el freni çekilmiş bir halde gidiyorlar" dedi. Et ve süt sektörü temsilcileri, TÜİK tarafından paylaşılan yem ürünleri fiyatlarında yaşanan artışlar ile et ve süt üretim verilerinin doğru olmadığını ve piyasa koşullarıyla uyuşmadığını iddia ederken bu iddialara destek çıkan Başkan Simav "TÜİK'in verilerinin hiçbirinin doğru olmadığı gibi masraflardaki artışla ilgili verileri de doğru değil" açıklamasında bulundu.

Kurbanlik Hayvan Alimi

SÜT HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMÜYOR

Üreticiler her geçen gün sektörden çekilmeye devam ederken TÜSEDAD, çiğ süt üretim maliyetini litre başına 16,76 TL olarak açıkladı. Ancak üretici çiğ süt satış fiyatının 20 TL olmasını istiyor.  Maliyet hesabını 12,31 TL yapan USK ise çiğ sütün litre başına referans fiyatını 14,65 TL olarak saptarken Hayvancılık Kooperatifleri Başkanı Hüseyin Simav konuyla ilgili "sütün hak ettiği değer 17-17.5 olması gerekirken 14.65 gibi bir fiyat belirlediler" dedi.

Kepezden Kurban Pazari Hizmeti 10 (Small)

"HAYVANCILIKTAKİ İHMALLERİN BEDELİ ÖDENİYOR"

Hayvancılıkta daha önceki ihmallerin bedelinin şu an ödendiğini belirten Başkan Simav "hayvanlar kesildi ve sürekli yurt dışından ithal hayvan getiriliyor. İnsanlar hayvanları kestiriyorlar biraz hareketlilik yaşanınca tekrar düve alıyorlar. Bakanlık; yeni hayvanları mücbir sebep olmadığı sürece kesemezsin, satamazsın, 5 laktasyon dönemi elinde tutacaksın dese de ve bu kapsamda tedbir alsa da mesela adamın elinde önceden 50 tane hayvan varsa yenileri kesmiyor eskileri kesiyor.

Migros Kurbanlik Fiyatları

Konyaaltı Belediye Başkanı personelle bayramlaştı Konyaaltı Belediye Başkanı personelle bayramlaştı

Bir kısır döngü var devam ediyor. Yıllardır o bakan geldi şöyle yapar bu bakan geldi böyle yapar diye durumun düzelmesi için bir beklenti içerisindeyiz ama değişen hiçbir şey yok, konu tamamen Gıda Komitesi'nin tekelinde artık" ifadelerine yer verdi.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN