Antalya’nın en önemli doğal alanlarından olan Kepez Zeytinpark, kentin oksijen depolarından biridir. Şehir merkezinde olması sebebiyle dikkat çeken Zeytinparkt’a zeytin ağaçlarından, çilek, incir, portakal ve servi ağaçlarına kadar birçok ağaç türü yer alıyor. Barındırdığı biyoçeşitlilik ile kentin merkezinde doğa bir dinlenme alanı sağlayan zeytinpark’ta doğa yürüyüşü, kamp, yoga gibi çeşitli etkinlikler yapılıyor.

Zeytinpark-1

ŞEHRİN GÖBEĞİNDEKİ OKSİJEN DEPOSU

Antalya’nın Kepez ilçesi Ahatlı Mahallesi bölgesinde yer alan Zeytinpark bir vakıf çiftliği niteliğindedir. Muratpaşa Vakıf Zeytinliği’nin şehre kazandırılması amacıyla kurulmuştur.

Zeytinpark kepez

1930’lu yıllarda başlatılan Antalya’nın önemli zeytin türleri yetiştirme ve üretme merkezi ilerleyen yıllarda vakıf zeytinliğine dönüştü. Uzun yıllar kaderine terkedilen bölge 2010 yılında Antalya Ticaret Borsası tarafından 20 yıllığına kiralandı. Antalya’nın önemli kuruluşlarından olan ATSO VE AESOB gibi kurumlar Zeytinpark’ı korumak için Zeyinpark A.Ş. kurdu.

Bölge kiralanmasından önce bir atık ve çöp merkezi olarak kullanılıyordu. Mesken görüntüsü ile ilçede kötü bir görüntü oluşturan bölge daha sonra temizlendi ve etrafına duvarlar örülerek koruma altına alındı.  

Zeytinparkkepezz

2 bin 600 dönümlük araziye yayılan birbirinden güzel ağaçlar şehrin içinde doğal bir yaşam alanı oluşturuyor.  Türkiye’de şehir merkezinde yer alan en büyük Zeytinpark olan bölge dünyada ise dokuzuncu sırada yer alır.

Zeytinpark’ta doğal yaşamın bozulmaması temel alınır. Amacı itibariyle bir sosyal sorumluluk projesi olarak gösterilen park kentin oksijen ihtiyacına büyük ölçüde katkı sağlar.
6501815D1C1Ea

Antalya coğrafyasında önemli yer tutan ağaçlar bölgede yaşar. Bunlardan en önemlisi ise bölgeye adını veren zeytin ağaçlarıdır. Zeytin ağaçlarının Tavşan Yüreğinden Ayvalık’a kadar olan birçok türü bölgede yetişir.

Turizmin başkenti Kemer’in kardeş sayısı artıyor… İşte Kemer’in ikizleri Turizmin başkenti Kemer’in kardeş sayısı artıyor… İşte Kemer’in ikizleri

Zeytin ağaçlarının yanı sıra incir, çilek, keçi boynuzu, limon, erik, portakal, nar, söğüt, şeftali, armut, çam ve kavak gibi birçok ağaç bu bölgede yaşar.

Zeytinpark Nefes Oluyor 1525

Şehir merkezinde kalan son yeşil alanlardan olan Zeytinpark, 25 bini aşan ağaç çeşitliliği ile kentteki tozları ve karbondioksiti emerek temizler. Bu bakımdan ilçeye önemli bir doğal kimlik kazandıran Zeytinpark’ta çeşitli aktiviteler yapılır.

ZEYTİNPAK’TA HANGİ ETKİNLİKLER YAPILIR?

Şehrin gürültüsünde uzaklaşıp temiz orman havası ve kuş sesleri eşliğinde doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için güzel bir rotadır. Parkta 7 adet yürüyüş parkuru bulunur.

Tt

Aynı zamanda belirli dönemlerde okullar, öğrencileri bu ormana getirerek boyama, doğa gözlemi, ekolojik kamp gibi çeşitli etkinlikler yapar.  Zeytinpark doğa yürüyüşleri, doğal yaşamı ve hayvanları gözlemleme ve fotoğraf çekimi için de oldukça elverişli bir atmosfer sunar.

zeyt

ZEYTİNPARK’A NASIL GİDİLİR?

Şehir merkezinde yer alan Zeytinpark’a ulaşım oldukça kolaydır. Toplu taşıma ile bölgeye gelmek isteyenler GCK60, MC68, TB72, TK36 gibi toplu taşıma araçları ile gidilebilir. Tramvay ile de otogar durağında inilerek yaklaşık 10-15 dakikalık yürüyüşün ardından bölgeye ulaşılır.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA