Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen 'Konyaaltı Sahili Özel İşletmelere Kurban Ediliyor' başlıklı basın açıklaması bugün gerçekleştirildi. Basın mensupları ve vatandaşların katıldığı toplantıda konu hakkında sorulan soruları yanıtlayan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Antalya Şube Başkanı Şaban Tat, "Konyaaltı, Falezler ve Lara bölgesi olmak üzere her yerde olumsuzluklar söz konusu" dedi.

Tbmmo Basın Acıklaması (1)

Antalya'nın dünyaca ünlü plajı Konyaaltı'da gerçekleştirilen tahribata dur demek için toplanan TÜRK Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya İl Koordinasyon Kurulu üyeleri 'Konyaaltı Sahili Özel İşletmelere Kurban Ediliyor' isimli basın açıklamalarında Konyaaltı Sahili'ni adeta işgal eden işletmelerin sayısının her geçen arttığını ifade ederken vatandaşların da denize ulaşımının imkansız hale geldiğinin altını çizdi.

"YAPILAN TAHRİBATI NİYE GÖRMÜYORSUNUZ?"

Konyaaltı Sahili'nin özel işletmelerce işgal edildiği konusunu gündeme getiren TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu tarafınca konu ile ilgili yapılan basın açıklamasının ardından toplantıya katılan davetlilerin soruları yanıtlandı. Toplantıya katılan bir vatandaşın Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Şaban Tat'a sorduğu "Konyaaltı Sahili'nden bahsediyorsunuz. Bu konuda haklı olduğunuz yönler var. Fakat aynı zamanda Antalya'nın Falez 1, Falez 2 ve Karpuzkaldıran'a kadar olan bir falez bandı var. Bu alanlarda yapılan tahribatı niye görmüyorsunuz?" sorusuna Başkan Tat'ın cevabı, "Görmüyoruz değil. Bununla ilgili bayramdan önce bir basın açıklamamız daha oldu. Ve bu falezler konusuyla ilişkiliydi. Çünkü Antalya'nın kıyı boyunda bu durumların hepsi söz konusu. Sadece Konyaaltı ile sınırlı değil. Konyaaltı, Falezler ve Lara bölgesi olmak üzere her yerde olumsuzluklar söz konusu. Bayramdan önce yaptığımız basın açıklamasında Falezlerle ilgili konulara değindik." oldu.

Tbmmo Basın Acıklaması (3)

"EN DOĞRU ADRESİ KONYAALTI SAHİLİ"

TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu üyelerine sorulan "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı projesinde, vatandaşın kıyılara ulaşımı konusunda yaşanan engelleri kaldıracağı açıklandı. Bu proje ileri dönemlerde söz konusu işgalleri etkileyecek mi?" sorusunun cevabını ise Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Serter Kocababa şu şekilde cevapladı; "Bu soruyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adına cevaplamamız mümkün değil. Ancak 'kıyılar artık kamuya ait olmalı' söylemi ile çıkılan yolda en doğru adreslerden biri Konyaaltı Sahili'dir. Çünkü Konyaaltı Sahili sahasında insanların bulunduğu, özel işletmelerin bir turizm tesisi ile bağlı olmadığı ve halka açık olan bir yer. Dolayısıyla ilerde bu proje yayılırsa proje kapsamında işgalleri durduracak adımlar atılacaksa Konyaaltı Sahili doğru bir adres olarak görünüyor. Öyle olmasını umuyoruz. Uygulamaların takipçisi olacağız."

Antalya Gündem’de veda yemeği Antalya Gündem’de veda yemeği

KONYAALTI SAHİLİ'NDE SAYISIZ İŞGAL

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Şaban Tat'a sorulan bir diğer soru "Konyaaltı Sahili'ni işgal eden işletmeler hangileri peki?" olurken Başkan Tat'ın bu soruya cevabı "Şu an Konyaaltı Sahili'nde bütün işletmelerde bu durum söz konusu. Geçen yıl yaptığımız basın açıklamasında bütün işletmeleri dile getirmiştik. Artık bu işgaller oldukça arttığı için hepsini dile getirmenin bir anlamı kalmadı. Bugün vatandaşlarımız kıyıya gittiklerinde bu işletmelerin tesislerinden arınıp da denize ulaşamaz duruma geldiler." oldu.

Muhabir: SİBEL YEŞİL