Antalya’nın Döşemealtı ilçesinde et ve süt besiciliği yapan besiciler, saman ve yem fiyatlarının katlanarak artmasından şikayetçi. Kurban Bayramı’ndan yeni çıkan besiciler, satılmayıp elde kalan büyükbaş hayvanları ile tekrar besiciliğe devam kararı alırken, “Besicilik yapmak çok zorlaştı, bu durumda nereye kadar dayanırız bilemiyoruz” dediler.

Besiciler Yetkililere Seslend, (6)

Döşemealtılı besiciler, önlerini göremedikleri için geleceğe dair plan yapamıyor. Çıplaklı, Akkale, Yeşilbayır, Yeniköy, Ayanlar, Nebiler, Yalınlı, Aydınlar, Çığlık, Selimiye başta olmak üzere daha birçok mahallede büyükbaş hayvan satıp, sütçülük yaparak geçimlerini sağlayan besiciler yeni yem fiyatları karşısında şaşkına döndü. Bu yıl bir ton saman fiyatı 3 bin 500 lira oldu. Geçen sene bir ton saman bin ile bin 200 lira arasında alınıyordu. Neredeyse 3 katına çıktı.

Besiciler Yetkililere Seslend, (2)

Turizmin başkenti Kemer’de yeni turizm atağı… Kemer çağ atlayacak Turizmin başkenti Kemer’de yeni turizm atağı… Kemer çağ atlayacak

2024’ün Ocak ayında bu yana dahi yemlerin yüzde 30 zamlı olduğunu belirten Besicilerden Arif Eker, Ömer Ali Taşar, Hüseyin Avni Acun Aradan 6 ay geçmeden aldığımız yeni saman balyaları fiyatları yine artmış, mecburen almak zorunda kalıyoruz. Öte yandan kurbanlık için satış yapanlar ise; “Bayramdan çok şey bekliyorduk ancak bu yıl kurbanlıklar elimizde kaldı, çok ucuza çıkarmak istemedik, emeğimize yazık olurdu.

Besiciler Yetkililere Seslend, (7)

Besiciliğe devam kararı almak zorunda kaldık, bu kez karşımıza saman fiyatları çıktı, hem de zamlı. Maalesef önümüzü göremiyoruz, ileriye doğru plan yapamıyoruz. Besicilik yapmak çok zorlaştı, nereye kadar dayanırız bilemiyoruz. Yetkililerden bu konuda destek bekliyoruz.” şeklinde konuştular.

Kaynak: ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ / AYFER ŞİMŞEK