Antalya, turizm ve tarımda Türkiye’nin öncü şehirlerinden biridir. Son yıllarda yurt dışından aldığı göçlerle birlikte ekonomik dengelerin değiştiği Antalya’da sabit gelirliler zor durumda kaldı.  Bir tarafta Antalya’nın turizm ve tarımdaki geliri giderek artarken diğer tarafta ise konut fiyatları, kiralar, gıda ve restoran fiyatları da rekor sevilere ulaşmakta. Bu tablodan en çok etkilenen ise orta ve sabit gelirliler oldu.

ekonomi

“ANTALYA EKONOMİSİNİN GELECEĞİ PARLAK”

Prof. Dr. Mustafa Yıldıran, Antalya’nın geleceğinin her zaman parlak olduğunu söyleyerek, “Bu fiyat artışı insanların bir kısımlarını etkilese de Antalya ekonomisinin olumsuz etkileyeceğini iddia etmek çok kolay değil.” dedi.

Prof. Dr. Yıldıran, fiyat artışlarının neden Antalya ekonomisini olumsuz etkilemediğini şöyle açıkladı:” Düşünün konut fiyatları yükseliyor, kira gelirleri yükseliyor. Bunun dışında gıda fiyatları arttığı için tarım ve sebzeden elde edilen katma değer yükseliyor. Bu durumda Antalya'nın temel gelir kaynakları olan turizm gibi tarım sektörü gibi alanlar çok ciddi bir şekilde gelir elde etmeyi sağlıyor.

Ekonomi Antalya
Dolayısıyla yine sağlık turizmi mesela son dönemde Antalya'nın hızla geliştiği alanlardan bir tanesi. Bu tip alanlardaki gelişmeler Antalya'da devam edeceğini, Antalya'nın ekonomik olarak parlak olduğunu gösteriyor. Antalya'nın rant gelir elde eden kesimlerin büyümeye devam edeceğini gösteriyor. Ama bu şu anlama gelmiyor. Orta ve düşük gelir grupları açısından Refahın artacağı anlamına gelmiyor. Bu aslında temel bir paradoks.”

Para Yardimi Zsfw

Prof. Dr. Mustafa Yıldıran, Antalya’da bazı kesimlerin gelirlerinin hızla attığını bazılarının ise sabit kaldığını belirterek şunları söyledi: “Rant gelirleri, turizm gelirleri, tarım gelirleri gibi gelirleri olan kesimlerin refah seviyesi çok hızla artarken, Sabit gelirli kesimlerin Antalya'daki hayat pahalılığından etkilenmeleri değişecek. Ama Antalya ekonomisinin geleceğini olumsuz olarak yorumlamak yanlış olur. Antalya ekonomisinin geleceği parlak. Fakat Antalya'da yaşamanın maliyeti yükselerek devam ediyor.

Turizme 4 Bayram Dopingi 45304 (Small)

Vatandaş alamadı Antalya Büyükşehir Belediyesi ücretsiz dağıttı Vatandaş alamadı Antalya Büyükşehir Belediyesi ücretsiz dağıttı

ANTALYA’DA SABİT GELİRLİLERİ NE BEKLİYOR?

Burada yaşayan kesimlerin refahtan aldığı payın artması için çareler bulunması gerekiyor. Burada şunu da söylemek lazım. Antalya mesela ilk üç aylık turizm verileri açıklandı. Turizm geçen yılın ilk üç ayıyla karşılaştığında çok ciddi bir artış var.

Turizmde 4 Ana Pazarda Turkiye Birinci 26804 (1) (Medium)
Dolayısıyla turizmdeki patlama devam ediyor. Aynı şekilde tarım sektörünün büyümesi özellikle Kumluca, Finike bölgesinde sebze meyve, sebze üretimi çok hızlı karşılık görüyor.

Tarım Foto

Yine bu Alanya tarafına doğru Gazipaşa, Anamur tarafına doğru olan Sera muzculuğu ve buna benzer ürünlerin değerleri artıyor. Dolayısıyla Antalya'nın ekonomik gelişme hızı artıyor fakat Antalya'da sabit gelirli yaşayan kesimlerin refah seviyesinde olumsuzluklar da sürüyor. Yani kısaca, Antalya'nın ekonomide geleceği parlak. Antalya'da yaşayan sabit gelirler için durum biraz farklı.”

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA