Antalya'nın Muratpaşa İlçesi'ndeki birçok mahallesinde kentsel dönüşüme giren ev sayısı geçen yıla oranla ciddi artış gösterdi. Bölgede evleri kentsel dönüşüme girip onaylanan vatandaşlar, yeni evlere kavuşacaklarına sevinirken, “Çok heyecanlıyız, mutluyuz. Yeni evlere taşınacağımız günleri iple çekiyoruz. Bir de kira yardımı alacağız. İnşallah müteahhidimizde evlerimizi verilen süre içinde tamamlarsa sevincimiz ikiye katlanır” dedi.

BAZEN ANLAŞMAZLIKTA YAŞANIYOR

0A93B4D7 2890 4Efe 9411 Aa7242D31072 (Small)

Kentsel dönüşüme giren ancak müteahhitle ve kendi aralarında bir türlü anlaşılamayan evler için mahkeme sonuçları bekleniyor. Muratpaşa ilçesinde Bahçelievler, Memurevleri, Yüksekalan, Güvenlik, Varlık ve Zerdalilik mahallelerinde kentsel dönüşüme girip noter huzurunda müteahhit ve mülk sahipleri anlaşma imzaladı.

E5A25009 7098 42E6 Addd 2C082474B59F (Small)

Daha birçok mahallede yaklaşık yüzde 30’a yakın evler kentsel dönüşüme girdi. Ancak evleri kentsel dönüşüme giren vatandaşlar, birbirleriyle ve müteahhitle anlaşılmayan evlerde var. Bu durumda olan yüzde 10 yakın ev ve apartman bulunuyor.

ANLAŞMADAN SONRA YIKIM KARARI

6Cf500B8 0B26 49Ce 9De0 7Cb0A461E314 (Small)

Sekapark’ta Ali Gürbüz ile Yusuf Can Zeybek finalde... Finalde iki Antalyalı! Sekapark’ta Ali Gürbüz ile Yusuf Can Zeybek finalde... Finalde iki Antalyalı!

Kentsel dönüşüme giren evler yüklenici firma( Müteahhit)  ve vatandaşlarla yapılan anlaşmanın imzalanmasından sonra evlere yıkım kararı çıkıyor. Yıkım kararı çıkmadan çok önce boşaltılan binalar çevre sakinlerinin şikâyetine neden oluyor. Kentsel dönüşüme giren evlerin çevresinde oturan vatandaşlarda,  bu tür evlerden rahatsız olduklarını ifade ederek, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

786583A9 002E 436E Ab87 9023A4018Ae7 (Small)

“Kentsel dönüşüme giren evler mülk sahiplerince hemen boşaltılıyor. Boşaltılan bu binalar evsizlere mekan oluyor ve bimekanan kişiler tarafından kullanılıyor. Ayrıca balkon demirleri ve diğer ev malzemeleri hırsızlarca yağmalanıyor. Gece sabaha kadar çekiç ve matkap sesleri geliyor. Gürültü yüzünden uyuyamıyoruz. Sabah işe gideceğiz, çocuklar okula gidecek, psikolojimiz bozuluyor,  şikâyet etmek zorunda kalıyoruz. Müteahhitlerden rica ediyoruz, bu tür evleri bir an önce yıksınlar. İnşaattan fazla rahatsız olmuyoruz,  çünkü çalışma mesai saatleri içinde.”

Muhabir: AYFER ŞİMŞEK