Aralarında Alanya ve Manavgat‘ın da bulunduğu 19 ilçenin il ‘100 İl, bin İlçe‘ çalışmaları kapsamında il yapılacağı yönündeki haberler, Antalya’da tehlikeli sonuçlar doğuracak bölünmelerle birlikte, köklü değişimlerin habercisi de olabilir. iki büyük ilçesinin il olması hayalinin gerçeğe dönüşmesiyle,  Antalya’nın ‘Turizmin Başkenti’ ile birlikte 2 milyon 735 bin 791 olan 2023 nüfusu tahmini nüfusuyla  ‘Türkiye’nin Beşinci Büyük Kenti’ unvanını da  kaybetmesi ihtimalini ortaya çıkarabilir..  Manavgat ve Alanya il yapılarsa Antalya’nın elinde sadece turizmin yoğun olduğu Kemer, Belek  ve Kundu kalabilir. Bu olasılık yerel yönetimlerle birlikte turizm sektörünün tüm paydaşlarını da kaygılandırıyor.

Siyasi tablo da değişime uğrayacak

Manavgat ve Alanya il olursa Antalya’nın halen 17 olan milletvekili sayısı da büyük oranda düşecek. Başta büyükşehir olmak üzere yerel yönetimler seçimlerinde ortaya çok farklı bir tablo çıkacak. Yani Antalya’da tahminlerin çok ötesinde değişimler olacak. Antalya’nın iki komşu ilçesi Manavgat ve Alanya’nın il beklentisi 25 yılı aşkın bir süredir devam ediyor. İki komşunun il olma rekabetinin tansiyonu zaman zaman çok yükseldi, Manavgat ve Alanya’da il tabelaları asıldığı gibi, yurt içi ve yurtdışında lobi oluşturma çabaları da zirve yaptı. Alanya da Manavgat da İl olma kriterlerine kendilerinin en uygun ilçeler oldukları iddia ederek, rekabette öne çıkma çabalarını sürdürdüler, sürdürmeye de devam ediyorlar.

‘Turizmin Başkenti’ne veda.. 

19 ilçe arasında İl olma olasılığı yüksek olan Manavgat, Side Turizm Bölgesi‘nin avantajı ile birlikte büyük bölümü 5 yıldızlı 529 otel ve 183 bin 706 yatakla  ilk sırada yer alıyor. Antalya turizminin lideri konumundaki Manavgat,  Side, Gündoğdu, Çolaklı, Evrenseki, Kumköy, Ilıca, Titreyengöl, Kızılağaç, Sorgun gibi turizm beldelerine sahip. Manavgat il olursa, Antalya  tarih ve turizmin iç içe olduğu bu harika beldelerden mahrum olacak.

Kaş Fethiye’ye bağlanabilir.. 

Turizmin Başkenti Antalya için bir diğer tehlike ise 575 otel ve 167 bin 235 yatakla ikinci sırada bulunan tarihi Aspendos ve Perge tiyatrolarının bulunduğu Serik‘in Manavgat’a bağlanma olasılığı. Hal böyle olunca 108 tesis ve 73 bin 605 yataklı Belek Turizm Merkezi’nin Aksu bağlanırsa Kundu Turizm Merkezi‘nin kaybedilmesi  ihtimali de ortaya çıkacak. 575 otel ve 167 bin 235 yatakla ikinci sırada yer alan Kleopatra Plajıyla ünlü Alanya’ya, turizmcilerin yeni gözdesi Gazipaşa‘nın bağlanması doğal kabul ediliyor. Manavgat ve Alanya’ya bağlanması muhtemel  diğer ilçeler Akseki, İbradı, Gündoğmuş ile Konya‘ya bağlı Seydişehir.  İl yapılması durumunda Alanya’ya Mersin sınırlarında olan Anamur‘un bağlanması da sürpriz olmayacak. Her koşulda Alanya ve Manavgat il olursa ‘Turizmin Başkenti Antalya’ turistik ve tarihi kazanımlar açısından büyük kayıplar yaşayacak. Antalya’ya sadece 574 otel ve 102 bin 348 yataklı Güney Antalya Turizm Gelişim Projesi‘nin yıldızı Kemer ile birlikte Kundu, Belek, Kumluca, Finike ve Demre kalıyor. Çünkü bir diğer turizm yıldızı Kaş’ın İl adayı Fethiye’ye bağlanması olasılığı da oldukça yüksek.