31 Mart yerel seçimlerinde 3. kez Muratpaşa Belediye Başkanı seçilen Ümit Uysal’ın bir paylaşım platformunda yazdığı yazı olay oldu. Başkan Uysal paylaşımında Türkiye’nin en borçsuz belediye olmasına rağmen kamulaştırmasız el atma davaları ve Antalya Belediyesi zamanında yapılan imar uygulamalarında limit aşılması yüzünden belediyenin büyük borca girdiğini bu nedenle de personel eksilterek, gayri menkul satışında bulunacağını açıkladı.

Antalya’da 30 yıllık plaj mücadelesini kazanan belediye başkanı serin sulara dalış yaptı Antalya’da 30 yıllık plaj mücadelesini kazanan belediye başkanı serin sulara dalış yaptı

Başkan Uysal'ın da üyesi olduğu Demokratlar Grubuna uzun bir yazı yazan Başkan Uysal, işçi eksilteceğini, gayrimenkul satacağını belirterek bunun da gerekçelerini izah etti. Uysal açıklamasına şunları yazdı: 

Umit Uysal Belediye Personeli

“Kıymetli Demokratlar; değerli dostlarım, kurulduğu günden beri çok sık olamasa da grupta paylaşılanları zaman zaman okuyorum, yararlanıyorum. Belediyeciliğimizde bir çoğunuzun dünya görüşünü ifade ettiğini bildiğim bir çizgiyi sürdürmek yoğun çaba sarf etmekteyiz. Sosyal dengeyi ve kamu yararını öncelemekteyiz. Geçtiğimiz on yılda, Belediyemizde bilerek hiçbir kişi ya da kuruma hukuksuzluk eşitsizlik yapılmamıştır. Hiç kimseye ayrıcalık yapılmadığı gibi hiç kimsenin olağan hakkı da kısıtlanmamıştır. Bilmeden yapılan hata varsa düzeltmek için yoğun gayret sarf edilmiştir. Bundan sonra da bu tutumumuz aynen devam edecektir.

GEÇMİŞTEKİ LİMİT AŞIMI SIKINTI YARATTI

Önümüzdeki günlerde basın açıklamasına konu edeceğimiz bir konuyu şimdiden sizlerle paylaşmak istiyorum. Şu an ilçemizin büyük bölümünde uygulanmakta olan, yaklaşık 40 yıl önce Antalya belediyesi döneminde yapılan imar planı, o gün için yüzde 35 olan düzenleme ortaklık payı limitine uymaksızın yapılmıştır. Yani vatandaşın imar sınırına giren her 1 dönüm yerinden en fazla 350 metre² kamusal alan ayırabiliyorken, 450-500 metre² yer okul park ibadethane vs hizmetler için ayrılmıştır. Vatandaş yasal limiti aşan kısmının bedelini belediyemizden talep etmektedir.

Antalya Muratpasa Isci (Small)

MAHKEMELER BİTTİKÇE BORÇ BÜYÜYOR

Yedi yıl öncesine kadar bazı yasalarla bizim durumumuzdaki belediyeler hacizlerden korunmuştur. Yaklaşık yedi yıl önce anayasa mahkemesince verilen iptal kararlarından sonra belediyemiz bu tazminat taleplerine karşı korumasız kalmıştır. O günden bugüne yıllık bütçemizin yaklaşık yüzde onunu bu alana ayırarak hizmetlerimizi aksatmadan, kamuoyuna yansıtmadan, alacaklılarımızla anlaşarak bu süreci yönettik. Ancak mahkemeler sonuçlanmaya ve kamulaştırmasız el atma niteliğindeki idari işlemden kaynaklanan tazminatlar aritmetik şekilde büyümeye devam etmektedir.

BANKA FAİZLERİ ÇOK YÜKSEK

Orantısızlığı anlatmak için yıllık bütçe üzerinden ifade edelim. Belediyenin bir yıllık bütçesi ile Muratpaşa rayiçlerine göre yaklaşık 25 dönüm yer satın alabiliyoruz, ancak kamulaştırma yükümlüsü olduğumuz yerlerin toplama bizim hesaplarımıza göre 500 dönüm civarında. On yıllık cari bilançomuza göre Türkiye’nin en borçsuz belediyelerinden biri iken, kamulaştırmasız el atma tazminatları hesaplandığında Türkiye’nin en borçlu Belediyelerinden biri durumundayız. Yeni borç almamız mevcut ekonomik koşullarda olanaksızdır zira şu an bankaların uyguladıkları faiz oranı yüzde 130 dur.

KÖKLÜ TEDBİRLER ALINACAK

Turunç masa, kıyı kamu işletmeleri sübvansiyonları, eğitimde fırsat eşitliği kurumlarımız, aşevimiz, yaşlı evlerimiz ve yaşlı bakım hizmetlerimiz gibi temel sosyal hizmet ortalamamızı sürdürebilmemiz ve enflasyon nedeniyle doğal olarak yükselen maaş taleplerini karşılayabilmemiz, gününde ödeyebilmemiz, yükselen emtia ve enerji fiyatlarına rağmen günlük Belediyecilik hizmetlerimizi sürdürebilmemiz için bazı köklü tedbirler almak durumundayız.

GAYRİ MENKULLER SATILACAK

Her ne kadar satıştan gelecek meblağ kamulaştırmasız el atma hacizlerine gidecek ise de geniş çaplı gayrimenkul satışlarıyla borç artış sürecini dengelemek zorundayız. Özel kişilere tapulu olan kamusal alanları imar planı değişiklikleri ile özel kişilerin plana uygun şekilde kullanabileceği hale getirmek ve yeni açılabilecek tazminat davalarının bir kısmından kurtulmak durumundayız.

Muratpasa Belediyesi Temizlik Iscileri (Small)

PERSONEL EKSİLTİLECEK

Özellikle mesaisini verimsiz kullanan arkadaşlarımızdan başlayarak bir miktar işçi eksiltmek zorundayız. Önümüzdeki (en az)iki yıl ekonomik açıdan çok zor geçecek. Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatmak durumundayız. Basın açıklamalarımızdan önce bir çok dostumuzun dahil olduğu Demokratlar grubunu bilgilendirmek istedim. Saygı ve sevgilerimle.”

AÇIKLAMAYA TEPKİ GELDİ

Antalya’nın mali yapısı en dengeli belediye olarak bilinen Muratpaşa Belediyesi’nin bu durumu şaşkınlık yaratı. Uysal’ın yazısını gren Demokrat Grubu üyelerinden bu açıklamaya tepki gösterenler oldu. CHP’nin son yerel seçimlerde büyük bir başarı yakaladığını belirten CHP’liler, “Böyle bir rüzgar yakalanmışken işçi sayısının azaltılması büyütülecektir. Üstelik Sayın Uysal 10 yıldır belediyeyi yönetiyor” dediler.

BELEDİYENİN 2 BİN 706 ÇALIŞANI VAR

Öte yandan Muratpaşa Belediyesi’nin bünyesinde 31 Aralık 2023 tarihi itibarıyla 2 bin 706 çalışanı bulunuyor. Bunlardan 2 bin 331’i taşeron şirket çalışanı. Belediye’de 348 memur, 25 kadrolu işçi, bir geçici işçi, bir de sözleşmeli personel var. En çok çalışan da 601 personelle Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde bulunuyor.

Muhabir: YAPRAK ÖZER