THY kabin memuru alımı yapılacak… Başvuru şartları neler? Kimler başvuru yapabilecek? THY kabin memuru alımı yapılacak… Başvuru şartları neler? Kimler başvuru yapabilecek?

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür bu kez depremi önceden bildiren deprem erken uyarı sistemleri hakkında konuştu. Bu tür uygulamaların doğal gaz, metro gibi kritik alanlarda deprem anında gerekli önlem alınması için gerekli olduğunu belirten Görür,” Bu erken uyarı sistemiyle 5-10 kişi kendini balkondan atarsa ne yapacaksınız? Dolayısıyla bu iş, çocuk işi değil. Aklımızı başımıza toplamamız lazım” diyerek tepki gösterdi.

“BU İŞ ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞİL”

Prof. Dr. Naci Görür, depremi birkaç saniye önceden bildiren uygulamalara sitem etti. Uygulamayı geliştirenlerin bu sistemi bütün halka yayacağız mantığı ile hareket etmesini doğru bulmayan Görür, asıl yapılması gerekenin halka deprem anında ne yapması gerektiğini öğretmek olduğunu belirtti.

Deprem Tokat Ta Oldu

Naci Görür konuyla ilgili görüşlerini şöyle açıkladı:” Siz depremin zamanını, büyüklüğünü, yerini, depremi şiddetini ve olabilecek hasarı doğru tayin etmediğiniz sürece, bunu alacak insanları eğitmediğiniz sürece, nasıl davranacaklarını bilmedikleri sürece depremden daha fazla zarar verirsiniz. Bu erken uyarı sistemiyle 5-10 kişi kendini balkondan atarsa ne yapacaksınız? Dolayısıyla bu iş, çocuk işi değil. Aklımızı başımıza toplamamız lazım.

“DİKKATLİ OLUNMASI GEREKEN BİR KONU”

“İnsanlara ulaşmak ancak saniyeler mertebesinde olur. Saniyeler mertebesinde de insanların depremden korunmaları, kaçmaları, kendini güven altına almaları, maddi manevi hasar görmelerini engellemeleri hemen hemen mümkün değildir.

Naci Gorur Uyarı

Depreme yardımcı olalım diye kolları sıvamayan insanların şimdi telefonlar için program satacağız diye harekete geçmeleri dikkatli olunması gereken bir konu. Ben bunu söylerken kimseyi hedef alarak söylemiyorum. Bu işi ciddiye almak gerektiğini, bu işin de bir bilim olduğunu ve bu konuda dikkatli davranılması gerektiği için söylüyorum”

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA