Dünyanın birçok ülkesi portakal krizi üretimi yaşarken Antalya'daki üreticiler ağaç söküyor.

Portakal ihracatıyla ün salmış Brezilya'da kötü hava şartları ve Amerika'nın Florida Eyaleti'nde gerçekleşen kasırga nedeniyle tüm dünyayı saran bir portakal krizi yaşanıyor. Ancak dünyayı çevreleyen bu sorun, Finike portakalı ile nam salmış Antalya açısından bir fırsat olarak görülüyor. Çünkü Finike'de portakallar resmen dalında kalıyor. Üreticiler zarar etmek yerine portakalları toplamayıp dalında bırakıyor. Onlar gökte ararken biz adeta yerde buluyoruz portakalı…

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi yaptığı açıklamada “ABD’deki konsantre portakal suyu fiyatları geçen yıla göre ikiye katladı. Şu anda yarım kilo konsantre meyve suyu fiyatları 5 Dolar sevilerine çıktı. Biz 5 dolara dalında yaklaşık 30 kilo portakal satmaya çalışıyoruz. Dünyanın yaşadığı bu krizi verilecek doğru desteklerle ülkemiz için fırsata çevirmeye hazırız. Eğer Tarım Bakanlığı’mız bizlere paketleme tesis yatırımları ve markalaşma, Ticaret Bakanlığı’mız da ticaret ataşelikleri vasıtasıyla Pazar desteği sağlarsa Finike’den bu açığı kapatacak üretimi sağlamaya talibiz. Eğer bize destek verilirse önümüzdeki yıl için üretim planlarımızı buna göre çalışabiliriz. Geçen yıldan bu yana ürünlerimiz dallarında kalıyor, dünyaca ünlü Finike Portakalı hak ettiği karşılığı bulmuyor diye açıklamalar yapıyoruz. Eğer ataşelikler vasıtasıyla bu durumdan haberdar olsaydık belki bu sene bile ürünlerimizi dünyanın dört bir yanına ulaştırmak için çalışmalar yapabilirdik. Bizim isteğimiz dünyanın kabul ettiği bu ürünü hak ettiği değere kavuşturmak istiyoruz. Yeterli desteği görürsek Brezilya’nın da ABD’nin de yaşadığı boşluğu doldurmak için hazırız" ifadelerine yer verdi.

TÜRK ÜRETİCİLERE UMUT IŞIĞI

Dünya, yaşanan portakal krizi için bir çözüm ararken Finikeli üreticiler ellerinde kalan portakalları satacak yer bulamıyor. Ülkemizde çiftçiler, üreticiler emeklerinin karşılığını alamamaktan yakınırken dünya genelinde yaşanan bu kriz belki onlar için bir umuda dönüşebilir. Tarımdan elini eteğini çeken üreticiler bu fırsat ile tekrar toprağına kıymet vermeye başlayabilir. Bu konuda Türkiye atılması gereken her adımı atmalı ve dünya için kriz olan bu durum doğru hamleler yapılarak ülkemiz açısından fırsata çevrilmeli.