Antalya'da yaşayan Nezihe Koçak, 10 yıl önce masa tenisi eğitimi sırasında kendisi gibi erkeklerin engelli Abdulkadir Ünal'la tanıştı. Masa tenisinde rakip olan çift, bir süre sonra sevgili oldu. 2016 yılında dans eğitimi alan çift, bu kez partner olarak sahneye çıktı. Abdulkadir Ünal, 2018 yılında Slovakya'da düzenlenen 'Dünya Para Dans Sporları Kupası Kosice'de 2 dünya 3'üncüsü, 'Para Dans Sporları Avrupa Şampiyonası' yarışmasında serbest stilde Şampiyon Avrupa, Standart-Latin ürünleri ise dünya 3'üncüsü oldu.

Antalya'nın bitmeyen sorununa vatandaşlar isyan etti! Antalya'nın bitmeyen sorununa vatandaşlar isyan etti!

55820 (7) (Small)

Nezihe Koçak ve Abdülkadir Ünal, 5 Ocak 2019'da Samsun'da düzenlenen Türkiye Para Dans Şampiyonası'nda ikili kazanarak Türkiye Şampiyonu oldu. Türkiye Dans Sporları Federasyonu sporcusu çift, 9 yıllık beraberliklerinin ardından Haziran 2019'da hayatlarını birleştirdi.

AVRUPA ŞAMPİYONALARINDA KÜRSÜYE ÇIKTILAR

55820 (2) (Small)

2021 yılında Polonya'da düzenlenen 'Polonya Açık Uluslararası Yarışma Varşova' yarışmasında 4 kategoride Avrupa 2'nciliği, Almanya'da düzenlenen 'Mainhatten Cup Frankfurt' yarışmasında 4 kategoride Avrupa 2'nciliği, 1 Avrupa 3'üncülüğü elde eden Ünal çifti, 2022 Polonya'da düzenlenen 'Polonya Açık Varşova' yarışmasında 2 kategoride Avrupa 2'nciliği, 1 Avrupa 3'üncülüğü, Almanya'da düzenlenen 'Mainhatten Cup Frankfurt' yarışmasında 4 kategoride Avrupa 2'nciliği, Çekya'da düzenlenen 'World Para Dance Sport European Şampiyona Prag' yarışmasında 3 kategoride Avrupa 2'nciliği, 1 Avrupa 3'üncülüğü elde etti.

55820 (3) (Small)

HOLLANDA'DA DUO FREESTYLE DALINDA BİRİNCİ OLDULAR

2023 yılında Slovakya'da düzenlenen 'Dünya Para Dans Sporları Dünya Kupası Kosice' yarışmasında 2 kategoride dünya şampiyonu olan Ünal çifti, Çekya'da düzenlenen 'Prag Uluslararası Yarışma' yarışmasında 2 kategoride Avrupa Şampiyonluğu ve 3 kategoride Avrupa 2'nciliği elde etti. Çift, İtalya Cenova Dünya Şampiyonası'nda 3. kategoride 4'üncülük, 2024 Hollanda Hollanda Açık Duo Serbest Stil 1'incilik, Duo Latin 2'ncilik, Tek Erkekler Serbest Stil 2'ncilik, Tek Bayanlar Serbest Stil 2'ncilik kazandı.

'ÜLKEMİZE 83 MADALYA KAZANDIRDIK'

55820 (4) (Small)

Ünal çifti, son olarak Türkiye'nin ilk kez ev sahipliği yaptığı, Antalya'da düzenlenen Tekerlekli Sandalye ve Dans Sporu Dünya Kupası'na (Para Dans Dünya Kupası) katıldı. Sahne performansları öncesinde konuşan Abdulkadir Ünal, "2016 yılından bu yana milli takımdaydım.

55820 (6) (Small)

Milli takımın ilk sporcusuyum. İlk kez bir uluslararası şampiyonada düzenlendi. 7 kez Avrupa Şampiyonası'nda kürsüye çıktım. Bu güne kadar Türkiye'ye 83. madalya kazandım. Bunun içinde birincilik , ikincilik ve üçüncülükler var. ülkemizde çift olarak kazandığımız madalya sayısı 83 oldu" dedi.

55820 (5) (Small)

DÜNYA KUPASINDA 5 MADALYA DAHA KAZANDILAR

Nezihe Koçak Ünal ise Antalya'da festivale ev sahipliği yapma heyecanını yaşadıklarını belirtti. Daha sonra sahneye çıkan çift, Kombi Freestyle Class 2 kategorisinde 4'üncülük, Erkekler Tekli Freestyle Class 1&2 kategorilerinde 4'üncülük, Kadınlar Tek Freestyle Class 1 kategorisinde 4'üncülük, Duo Latin Class 1&2 kategorilerinde 4'üncülük, Tek kadın Class 1 kategorilerinde 4 'üncülük elde etti. Bugüne kadar toplam 88 madalya kazanan Ünal çifti, Kasım ayında Prag'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'na hazırlanacak.

Kaynak: DHA