Biz diyetisyenlere en çok gelen sorulardan biri de ‘’ev yoğurdu mu daha sağlıklı, yoksa hazır yoğurt mu?’’. Hazır paketli ürünlere önyargı artmışken gelin bu sorunun cevabına gelin birlikte bakalım.

Son yıllarda tüm paketli ürünlere karşı bir önyargı oluştu. Her paketli ürün koruyuculu, katkılı, sağlıksız algılanıyor. Hepsi böyle mi peki? Tabii ki de hayır. Doğru etiket okumayla sağlıklı paketli ürünlere ulaşabilirsiniz.

Yoğurt besleyiciliği, tok tutması, probiyotik özelliğinden, dengeli vitamin- mineral içeriği ile güzel bir besindir. Karbonhidrat, protein ve yağı dengeli bir şekilde içermektedir. B grubu vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfordan zengindir. Probiyotik özelliğinden kaynaklı bağırsaklardaki iyi bakteri dengesini sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirir, tokluk süresini uzatır, vücudun temel fonksiyonunun sürdürülmesini destekler. Ayrıca laktoz içeriğinin süte göre daha düşük olması, laktoz hassasiyeti olan bireylerde de daha tüketilebilir duruma getirmektedir.

Sanılan aksine marketlerden hazır alınan yoğurt hem daha güvenilir hem de vitamin-mineralleri içerisinde daha fazla barındırmaktadır. Hazır yoğurtlara katkı maddesi girmemekte, uzun süre dayanmasının nedeni uygun teknolojiyle yoğurttan bozucu bakteri ve mayaların uzaklaştırılmasıdır.

Evde mayalanan yoğurtta çiğ sütte bulunan bakterilerin öldürülmesi için sütü çok fazla kaynatmaktayız. Çok fazla kaynatılan sütte özellikle B grubu vitaminlerinin ısıdan kaynaklı kaybı söz konusudur. Vitaminlerin kayba uğramaması için pişirme işlemini düşük sıcaklıkta uygularsak sütte bulunan patojen bakteriler yok olmayabilir ve zehirlenme yaşayabiliriz. Ayrıca yoğurt mayasının defalarca kullanmak da içerisindeki probiyotik özelliğini azaltmaktadır.

Fakat günlük pastörize sütten evde uygun koşullarda yoğurt mayalayabiliriz. Böylece çiğ sütteki patojen bakteri riskini ve yüksek ısıdan kaynaklı vitamin kaybı yaşamadan güvenilir bir şekilde yoğurt tüketebiliriz.