Bazıları doğruyken ne yazık ki büyük bir çoğunluğu da bilimsel verilere dayanmamakta. ‘’ Diyette ekmek yasak, pilav yasak, makarna yasak, meyve yersek yağ yapar, hiç yağ tüketmemeliyiz, çikolata yememeliyiz‘’ gibi katı cümleleri duymaktayım. Özellikle diyetin yasaklardan oluştuğu iddia edilerek diyet süreci daha da zor bir hale gelmektedir. Peki yasaklar olmadan kilo vermek mümkün mü? ELBETTE MÜMÜMKÜNDÜR.

Diyetin yasaklardan oluşması ilk zamanlarda hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olsa da uzun vadede bu pek mümkün olmamaktadır. Yasaklardan oluşan, kısıtlı diyet modelleri sürdürülebilir olmamakla beraber zamanla motivasyonunuzun da düşmesine neden olmakta. ‘’Yasak olan her zaman tatlıdır’’ sözü de bunu desteklemektedir. Yasak olan besini giderek canınız daha çok isteyecek, böylece bir anda tüm hepsini yemek isteyeceksiniz, hatta diyetinizi de bozacaksınız. Zaten bozdum diyerek diğer öğünleri, diğer günleri de beraberinde bozacaksınız. En sonunda başarısız bir diyet sürecinin sonuna gelmiş olacaksınız.

Fakat bunun anlamı her şeyi, her zaman yiyebilmek değildir. Diyette her şeyin bir dengede olması gerekmektedir. ‘’sağlıksız’’ diye nitelendirdiğimiz besinler de diyet listenizde, yanında dengeli şeyler tüketilerek ve sık olmamakla birlikte yenilebilir. Unutulmaması gerekir ki, bu tür besinleri yedikten sonra diğer öğünleri atlamak asla yapılmaması gereken bir davranıştır. Vücutta her 1 kilogram ağırlık artışı için 7bin kalori almanız gerekir. Bu yüzden küçük bir çikolata, arada bir yediğiniz hamburger size kilo aldırmaz.

En önemli nokta ise başkasından duyduğunuz, internette yazan veya kafanıza göre yapılan diyetler size uygun değildir. Mutlaka bir diyetisyen tarafından size özel hazırlanan bir program olması gerekmektedir. Sağlıcakla kalın…