Günlerdir sık sık gündemde olan Hava Kontrolörleri Sendikası (TTK-SEN) üyeleri insiyatif kullanmayarak prosedürleri yerine getirmiş, bu nedenle de çok sayıda uçak rötar yapmıştı. Hatta geçtiğimiz günlerde bir uçak firmasını yolcuların tpkisinden dolayı polis beklemişti. Bu kez de sendika bir tayin iddiası ile gündeme geldi. Buna göre 2 yıldır eş durumundan İzmir'de görev yapan sendikanın Genel Başkan Yardımcısı Rabia Demir Karabaş, eski görev yerine iade edildi.

Konuyla ilgili larak sendikanın sosyal medya hesabından açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi: "Dün DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen bir resmi yazıyla, eş durumu mazeretinden ötürü yaklaşık 2 yıldır İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda hava trafik kontrolörü olarak görev yapan Genel Başkan Yardımcımız Rabia Demir Karabaş'ın görevlendirmesine hiçbir hukuki ve fiili sebep yokken son verilerek, eski görev yerine ivedilikle dönmesi tebliğ edilmiştir. İlgili yetkililer bir taraftan kamuoyu önünde “İAÇ diye bir faaliyet yürütülüyor, etkisi yok, yaparlarsa yapsınlar” diyerek faaliyetin etkisini inkar ederken, diğer taraftan yürütülen faaliyeti baskılamak için bir anneyi eşinden ve küçük çocuklarından ayırıp, kurulu düzenini terk etmeye zorlamak suretiyle mobbing uygulamakta bir beis görmemektedir.

Antalya Havaalani

"ZORBA YÖNETİM ANLAYIŞI"

Verilen sözleri yerine getirmek ve ülkemizin de menfaatleri doğrultusunda konuyu çözümlemekten başka her türlü yola tevessül eden bu zorba yönetim anlayışı, kişiler üzerinden baskı uygulayarak idari yetkilerin de kötüye kullanımına hizmet etmekte, adeta yangına benzin dökmekte ve konuyu daha da içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir. Bilinmelidir ki baskı ve mobbing yöntemleri hiç kimseyi yıldıramayacak, bu tür adımlar ülkemizin menfaatleri için mücadele eden hava trafik kontrolörlerimizi birbirine daha da kenetlemekten başka bir neticeye ulaşamayacaktır.

‘Yasayı Geri Çek’ Kampanyası’na figüratif sanat ile destek ‘Yasayı Geri Çek’ Kampanyası’na figüratif sanat ile destek

Kule Gorevlisi Sendika (Small)

YARGIYA BAŞVURACAKLAR

Her şeyden önce sendikal hakların kullanımının sıkı bir Anayasal, yasal ve yargısal koruma altında olduğu unutulmamalıdır. Bu çerçevede Genel Başkan Yardımcımıza yönelik mobbing faaliyetine ilişkin olarak avukatlarımızca yargı yoluna başvurulacak olup, ilaveten Sendika Yönetim Kurulu kararıyla ilan edilen İAÇ faaliyeti tarihinin 21 Temmuz 2024 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir. Sendika yöneticilerimize ve üyelerimize karşı baskı ve mobbing politikasının sürdürülmesi halinde daha ileri seviyede sendikal enstrümanların kullanılacağını da peşinen ikaz ve ilan etmek isteriz.

Muhabir: YAPRAK ÖZER