Ankara Başsavcılığı, Karabük Üniversitesi'ndeki olaylarla ilgili olarak internet ve sosyal medyada nefret söylemi yayan, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden" ve "yanıltıcı bilgi yayan" 10 kişi hakkında tutuklama emri çıkardı. İşte ayrıntılar...

10 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Karabük Başsavcılığı, Karabük Üniversitesi'nde meydana geldiği iddia edilen olaylarla ilgili sosyal medyadaki nefret söylemine ilişkin soruşturması kapsamında; Üç kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Şüphelilerden F.D. ve E.A. Cezaevindeyken İstanbul Anadolu Başsavcılığı'na M.E.D.'nin talep edilmesi için yazı gönderildi.

Karabük Üniversitesi Görsel

Metallica grubuna PKK tehdidi, yıllar önce yaşanan olayı eski bakan anlattı Metallica grubuna PKK tehdidi, yıllar önce yaşanan olayı eski bakan anlattı

İstanbul'da bulunan kişiyi tutuklamak için. Öte yandan Ankara Başsavcılığı, Karabük Üniversitesi'ndeki iddialarla ilgili nefret söylemi içeren yayınlar nedeniyle 10 şüpheli hakkında tutuklama kararı çıkarırken, 8 şüpheli de tutuklandı. Soruşturma kapsamında toplam 10 kişi tutuklanırken, 3 şüpheliyi arama çalışmaları ise sürüyor.

NE OLMUŞTU?

Karabük Üniversitesi'nde okuyan Türk öğrencilerin, Afrika ülkelerinden gelen öğrencilerle cinsel ilişkiye girdikten sonra HPV ve HIV semptomlarıyla hastaneye başvurdukları, bu nedenle hastanelerin aşırı kalabalık olduğu sosyal medyada iddia edildi.

Karabük Üniversitesi Olayı

İddia  sosyal medyada hızla yayıldı. Hemen ardından Karabük İl Sağlık Müdürlüğü, sosyal medyadaki iddiaların doğru olmadığını, HIV ve HPV'de artış olmadığını belirten bir açıklama yaptı.

Muhabir: BADE ÖNDER