Çalışkanlığı ile bilinen karıncaların uyuması konusunda iki ayrı görüş mevcut. Bir grup karıncaların hiç uyumadığını iddia ederken karşıt grup ise günde en az birkaç saat uyuduklarını savunuyor. Peki, diğer hayvanlarla ilgili böyle bir çelişki yaşanmıyorken söz konusu karıncalar olunca insanlar neden ikiye bölünüyor?

Karıncaların hayatında yalnızlık söz konusu bile değildir. Hep koloni halinde yaşarlar. Koloni halinde ve sürekli çalışarak.. E tabi sürekli çalıştıkları bilinen bu hayvanların hiç uyumadığı düşünülür. Ancak bilimsel veriler karıncaların da uyuduğunu gösterdi.

Karıncalar diğer hayvanlara göre farklı uyuma düzenine sahiptir. Çünkü onlar koloni halinde yaşadıkları için gruptan hangi karınca daha çok iş yapıp daha çok yorulduysa uyuma önceliği o karıncaya ya da karıncalara verilir. Yani hem çalışkan hem de son derece vefalılar..Uykusunu alan ve çalışmaya hazır olan karıncalar ise uyandıklarında diğer yorgun karıncalarla yer değiştirirler. Adeta asker gibi nöbet değiştirirler aslında.

Belli bir yuvaları varsa yuvalarında, yoksa ağaç kovukları, delikler ya da gölgelik ama mutlaka güvenli alanları uyuma yeri olarak seçerler. Gelelim başta sorduğumuz soruya.. Neden diğer hayvanlarla ilgili uyur mu uyumaz mı tartışması yapılmazken karıncalar için bu tartışma yapılır? Çünkü karıncaların göz kapakları yoktur.. Yani kıyıda köşede bir karıncayı sabit dururken görünce öldüğünü ya da başka bir şey olduğunu sanabiliriz çünkü gözleri açıktır. Ama aslında hareketsiz duran karıncalar büyük ihtimalle o an enerji toplamak için kısa süreli bir uykuya dalmışlardır.