6 ayda 4 bin lira erime yaşanan asgari ücrete yine kötü bir haber! En ucuz kiraların 10 bin lira olduğu, market alışverişlerinin son derece azaldığı şu dönemlerde bir de asgari ücrete ara zam yapılmayacağı duyuruldu. Vatandaşlar bu ülkede yaşayabilmek için adeta savaş verirken konu ile ilgili Türk-İŞ Antalya İl Temsilcisi ve Yol-İş Sendikası Antalya 1 Nolu Şube Başkanı Cemil Ünal, “Bu insanlar nasıl geçinecek?” diye sitem etti.

Asgari ücrete ara zam yapılmayacağının açıklanması üzerine vatandaşın yaşam sevinci günden güne yok olurken konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Ünal, "Geçen yılda aynı sıkıntılar vardı. Konfederasyon Başkanımız Ergün Atalay, Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar bu konuyla ilgili oldukça temkinli. Biz son yılların en hızlı enflasyonunu yaşadık. Enflasyon bizim için hem üzücü hem de ezici oluyor. Biz bu konuyla ilgili 3 Temmuz’u bekliyoruz. Tabi ki açıklanan enflasyon rakamı bizi etkileyecek. Bununla ilgili Konfederasyon Başkanımız Ergün Atalay, Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar oldukça temkinliler. Çünkü şu anda 10 bin liranın altında kira kalmadı. Peki asgari ücret ne kadar? 17.002 lira.

Biz yılbaşında asgari ücretle ilgili 18 binin altındaki hiçbir ücrete imza atmayız dedik ve atmayarak şerh koyduk. Bununla ilgili biz tavrımızı, tepkimizi sergiliyor muyuz? Türk-İş olarak her ortamda ve her platformda bu konuları gündeme getiriyoruz. Asgari ücret ne demek? Yaşanabilecek en düşük ücret demek. Ancak açlık ve yoksulluk sınırı da ortada. Bu rakamların altındaki her rakam bizi sıkıntıya sokar. Biz yılbaşından önce 18 bin lira derken, o dönemki enflasyona göre söylemiştik. Biz enflasyon düşer diye 18 bin liraya şerh koymuştuk. Biz üretimi artırabilirsek enflasyonun üstesinden gelebiliriz. Ama enflasyon bizim istediğimiz sayılara düşmedi. 3 Temmuz’u bekliyoruz. Biz zaten ilk 6 ayda 4 bin liralık bir erime yaşadık. Umarım konfederasyon başkanımızın sesine kulak verirler. Özellikle emekliler şu anda çok mağdur durumdalar. Eğer tasarruf tedbirleri uygulanacaksa her yere uygulanmalı. Eğer ki tasarruf yapacaksak hep birlikte yapalım. İtibardan tasarruf yapılmaz diyorlar ya yaşamdan da tasarruf yapılmaz.

Çocukların gıdasız yaşaması çok mu mutlu ediyor? Bazı aileler bir yumurta alamıyor. Vatandaşlar bu durumdan dolayı seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Ben yetkililerin bu seslere duyarlı olacaklarını düşünüyorum. Eğer temmuz ayında asgari ücrete zam yapılmazsa bizim konuyla ilgili tavrımız nettir. Bu bayrak, bu ülke bizim. Sahiplenmek zorundayız. Eğer asgari ücrete zam yapılmazsa Türk-İş olarak bizim uğraşlarımız olacak. Konuyla ilgili Türk-İş’in uğraş vereceğinden hiç kimsenin endişesi olmasın. Türk-İş hiçbir emekçiyi yalnız bırakmadı. Çözüm yönünde ne yapmamız gerekiyorsa o tavrımızla ilerleyeceğiz. Market raflarında bir an önce denetleme gelmeli. Biz rafların denetlenmesi ve üretimin arttırılması taraftarıyız. Yetkililer maaşlara zam yapılacağını konuşmaya başladığı anda marketler zam yapmaya başlıyor. Maaşlara zamlar geliyor ertesi gün sabah market fiyatlarına da zam gelmiş oluyor. Hal böyle olunca maaşlara zam gelmeden ücretler erimeye başlıyor. Böyle şey olur mu?" dedi.

Başkan Cemil Ünal, konu ile ilgili söylenebilecek her şeyi söylemiş. Vatandaşın hakkını savunmuş. Peki, karar vericiler Başkan Ünal gibi herkesin farkında olduğu bu gerçekleri görmüyor mu? Ülkenin ne durumda olduğunu, insanların bu şekilde geçinemeyeceğini, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak duruma geldiklerini görmezden gelerek bu ülkenin  nereye kadar, ne zamana kadar var olacağını düşünüyorsunuz?