Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduktan sonra CHP tarafından 3. kez Muratpaşa Belediye Başkan adayı gösterilen Ümit Uysal, yeni döneminin ilk röportajını bizimle yaptı. Geçen 10 yılını değerlendiren Uysal, yeni dönem projelerini de anlattı.

Antalya'nın yeni su tarifesi belli oldu! İşte Antalya'da zam gelen suyun yeni tarifesi... Antalya'nın yeni su tarifesi belli oldu! İşte Antalya'da zam gelen suyun yeni tarifesi...

İşte Ümit Uysal röportafı:

Baskan Ümit Uysal Aciklama (Small)

“Son 5 yılınızı değerlendirir misiniz?”

Ü.U. “Hayat standardını pekiştirerek ve geliştirerek Muratpaşa’da bir düzen kurduk 10 yıl önce. Neydi peki bu düzen? Yaşlılara duyarlı belediye, 6 bin kişinin üye olduğu yaşlı evleri modeli bize özgü bir şey. Bunu biz hayata geçirdik ve geliştirmeye devam ettirdik. 3 taneydi geçen dönem sayıyı beşe çıkardık. Hizmete her insanın eşit ulaşabileceği bir düzen kurduk. Turunç masa sistemini hayata geçirdik. Bu ilk dönemde müracaat ve bilinirlik oranı ilçenin yüzde 40’ı gibiydi. Geçen dönem ise ilçenin yüzde 70’i bu sistemi kullanır hale geldi. Kıyılarımızdaki bazı sosyal tesislerimiz tekellül etti baştan itibaren bu kıyıları müstecilere vermeme, halkın denizle ilişkiler kurma düşüncesindeydik. 2 noktadan bu konuya başlamıştık geçen dönem ise bu sayı 14 işletmeye çıktı.

Muratpasa Belediyesi Umit Uysal (Small)

EVDE BAKIM SÜRÜYOR

Evde bakım hizmetimizi bir önceki dönem başlatmıştık. Geçtiğimiz dönem 3 ambulansla yılda 12 bin operasyona çıktı. Sivil toplum merkezimizi bir önceki dönemin sonunda bitirmiştik ama geçtiğimiz dönemde pandemi süreci gelişti. Bu sürecin sonunda sivil toplum merkezimiz bütün Antalya’nın kullandığı çok dinamik bir yere dönüştü. Spor tesislerimizi açmaya devam ettik. Toplam 5 okul havuzu antrenman tipi spor salonu, 1 güreş salonu, 1 buz pateni salonu ilave etmiştik. Aslında biz her gün şapkadan tavşan çıkarmıyoruz bir Muratpaşa standardı yaptık ve bunu devam ettiriyoruz. Kaleiçi çalışmalarımız etkisini gösterdi. Artık 12 ay turizm yapabiliyor işletmelerimiz. 10 yıl önce bu bölgeye 17.30’dan sonra polis giremiyordu. Kış aylarında hiç kimse giremiyordu. Bu bölge için çalışmalarımız hala devam ediyor.”

Umit Uysal Makaminda Konustu (Small)

“Kıyı kullanımlarında özellikle Ege tarafında sahiller belediyeler tarafından özel şirketlerden alınarak kendi bünyelerine dahil ediliyor. Siz de kendiniz işletiyorsunuz. Ancak son dönemlerde Antalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı ve Lara’da yeni plaj alanlarını ihale ile veriyor. Bu duruma nasıl bakıyorsunuz?”

Ü.U. “Kıyı kullanımında halka açıklık şart. İşletmelerinde bazı yerleri olabilir ama kıyı kenar çizgisinin içini tahsis etmek doğru değil ve yasal değil.”

“Son zamanlarda belediyelerin gelir durumu çok tartışılıyor. Muratpaşa Belediyesi’nin mali yapısı nasıl?"

Ü.U. “İlçe belediyelerinin 4 ana kalem geliri vardır. Birincisi İller Bankası. Diğeri emlak vergisi. Birde iki ek bütçesine konulur. Gayrimenkul satışı ve banka borçlanması. İller Bankası payımız geçtiğimiz 10 yıl hiç borç almadığımız için tertemiz geliyor. Ama Türkiye genelinde vergi tahsilatları düştüğü için bizim oranımızda düşüyor. Birde borç almış olsaydık çok zor durumda kalacaktık. 10 yıl orana bakıldığında aslında asıl sorun paranın satın alma gücünün düşmüş olması ve belediyelerin faaliyet kapsamının gelişmişliği karşısında hemen etkilenmesi. Vatandaş nasıl markete gidiyorsa, belediyelerde gidiyor. Aslında belediyelerde aynı durumda. Bizim iller bankası payımızda en küçük olumsuzluk yok. Hal böyle olunca biz dönebiliyoruz. Emlak vergilerimiz çok düşük. 4 yılda bir güncelleniyor ama seneye güncellenecek 2026 yılında bütçemize yansıyacak. 10 milyon liralık daireye bin 500 lira yatırıp geçiyor mülk sahiplerimiz. Gelecek sene gerçek piyasa değerine yükselecek vergilendirme. Şu ana kadar kriz ücretlilerin sırtında. Gelecek yıldan itibaren mülk sahiplerine de yansımış olacak bu şekilde. İller Bankası payı bütün, emlak vergisi çok düşük güncel değil ama bütün. Peki banka borçlanması yapabiliyor muyuz?

Uysal Sorulari Yanitladi (Small)

BANKA KREDİSİ ALINMIYOR

Hayır. Neden? Yüzde 130 faiz. Bu faiz ve 3 yıl vade demek daha ilk yıl alınan ana paranın büyük bir kısmını geri vermek demek. Bu da bizde imkansız. Gayrimenkul satışını düşürmek imkansız. 40 yıl önce Antalya Belediyesi döneminde insanların arazilerinden zayiat alınırken yüzde 35 alınması gerekirken 50 alınmış. Aradaki yüzde 15’in torunları belediyeyi basıyor haciz ediyor. 5 sene önceye kadar haczedemiyorlardı çünkü bizi koruyan kanunlar vardı. 5 sene önce bu kararları anayasa mahkemesi mülkiyet hakkı sınırlandırılamaz diye hepsini iptal etti. Artık o yüzde 15’in bütün hacizleri belediyelere yağıyor. Bu nedenle gayrimenkulde satamıyoruz çünkü hepsi hacizde. Bu durum 100 belediyede var. En fazla ise Muratpaşa Belediyesi’nde var. Çünkü mülk değerleri en fazla bizim belediyemizde yüksek. Bu konuyu asla belediyeler çözemez kamu yönetiminin çözmesi gerekiyor. 2026 yılına kadar ihtiyaç faaliyetlerinden taviz vermeden maaşlarımı ödeyeceğim başka da bir şey yapamam.”

“Personelle ilgili yaptırımlarınız sürecek mi?”

Ü.U. “Yok biz 34 kişiyi ağır suç işledi diye çıkardık. Siyasi olarak partinin hayatına kast etti. Seçim arifesinde çöpleri toplamamak ve toplattırmamak girişimi ne demek? 34 kişiyi bu nedenle işten çıkardık. 3 bin lira verdik diye eyleme çıktılar bunun faturası ise 152 milyon liraya mal oldu belediyenin yıllık bütçesine. Devam etmeyen 6 kişiyi de işten çıkardık. 25 kişi ise verimsiz olup anlaşarak tazminatını taksite bölerek işten çıkardık. Tazminatını taksite bölerek ve paramız olsa işten çıkarılacak en az 100 kişi var.

Başkan Uysal Konustu (Small)

100 PERSONEL ARTTI

Eski yönetim döneminde Turunç Masa yoktu, 145 kişi orada çalışıyor. Kıyı kafeler yoktu 270 kişi çalışıyor. Asfalt plenti yoktu 10 kişi çalışıyor. Birçok hasta-yaşlı bakımı yoktu, sivil toplum merkezi var mıydı? Hiçbiri yoktu. Süleyman Evcilmen döneminde çalışan kişi sayısından 100 kişi fazlayım. Belediyeyi 2 bin 600 kişi ile almıştım şu anda 2 bin 700 kişi çalışıyor. Biz kamu kurumlarına göre çok verimliyiz.

Saat Kulesi Kaleici (Small)

MURATPAŞA TUR SATACAK

“Yeni dönemde betona yönelik bir proje görünmüyor sanırım?”

Ü.U.: “Evet yok. Örneğin Muratpaşa merkez turizm tur satışlarına başlıyoruz. Burası turist ağırlıyor ama turizm yapmıyor. Kapadokya’ya, Mardin’e, Çanakkale’ye tur yok. Bir seyahat acentesi kurduk. Maliyetine 10 bin kişi götürdük. Bütün bizim seyahat acentelerinin en önemlileri Muratpaşa’da. Hepsi toplandılar ‘Bizim işimizi neden yapıyorsun?’ diyerek geldiler. ‘Siz yapsanız ben yapmam’ dedim hepsine. Bundan sonra zaten başladılar yapmaya daha sonra biz bıraktık. Daha önce emsal fiyat alacak yer yoktu. Şimdi uçak bile kaldırıyorlar. Şimdi bu konuda da aynısı olacak. Bütün Avrupa’da Antalya şehir içi tur başlatacağız. Bir haftalık Muratpaşa paket turları. 4 günü şehir merkezinde, 3 günü gezilecek yerlerde.

BAŞKANLA YEMEK GARANTİLİ TUR

Gelenlerle belediye başkanı yemek yiyecekler diye tur satışlarına ekleyeceğiz. Gelen turistlerle yemek yiyeceğim. Seyahat acenteleri ile görüşeceğim bu konuyu. Turist gelecek kendine uygun olan oteli seçecek yerleşecek. Bizim günlük operasyonlara katılacak. Zaten bir günü şehir içinde belediyecilik turu olacak. Daha sonra mesela ikinci gün müze, falez yürüyüşü ve akşamına da senfoni orkestrası konseri olacak. Üçüncü gün Phaselis gezisi, Elmalı, Likya, müze olacak. 7 günlük bir paket turunu Avrupa’da satın alarak gelecek ve burada bizimle aile psikolojisi içinde yaşayacak. Festival yaparken tecrübe edindiğimiz ağırlama tecrübesini bu konuya adapte edeceğiz ama bu sefer para ile.  İlk turisti kasım ayında getirmeyi planlıyoruz. Kasım’a kadar olan kısım hazırlık, promosyon, satış ofisleri ile anlaşma olacak. 14 milyon Alman önümüzdeki 10 yılda emekli olacak. Bunu değerlendirmek istiyoruz. Ben karın peşinde değilim, şehre turist getirme peşindeyim. Bir süre sonra seyahat acenteleri bunu kendileri yapmaya başlayacak.”

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN