Ülkemizin kanayan yaralarından biri mülteci sorunu olsa da özellikle Antalya'da Rus ve Ukraynalı sorunu bitmiyor.

Yaşanan Rus-Ukrayna savaşıyla beraber Antalya'ya akın eden ve yerleşen Ruslar ve Ukraynalılar adeta kendi ekiplerini kurmuş durumdalar. Gerçekleştirdikleri göç ile birlikte kente maddi anlamda bazı alanlarda katkıları olsa da önce turizm sektöründe kente verdikleri zararlar şimdilerde ise korsan taksi uygulamalarıyla adeta Antalya'nın başına bela olmuş durumdalar.

Daha önce turizmciler, Rus ve Ukraynalılar'ın kendi konutlarını günlük, haftalık apart ya da pansiyon olarak, kayıt altına alınmadan kiraya vermelerinden şikayet ediyorlardı. Şimdi ise Rus ve Ukrayna vatandaşları korsan taksicilik işine girmiş durumda…

Kendi plakalarıyla korsan taksicilik yapan ve ortak whatsapp grubu bile kuran bu vatandaşlar resmen Türk vatandaşlarını işinden ediyor! Üstelik yapılan denetimlerden ortaya çıkıyor ki bu usulsüz işleri yaparak Türk vatandaşlarını ekmeğinden eden Rus ve Ukraynalılar'ın çoğunun oturum izni bitmiş bile! Bu olanlara karşılık araçları bağlama ya da trafik para cezaları uygulansa da maalesef hala bu haksız kazançların tam olarak önüne geçilemiyor.

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizden dolayı birçok Türk vatandaşı kazandığı parayla geçinemeyip ek işlerde çalışarak geçimini sürdürmeye devam ederken yabancı uyruklu kişilerin ekmeklerine göz dikmeleri Türk vatandaşlarına yapılan büyük bir haksızlıktır.

Bunların önüne geçmek bu kadar zor mu? Oturum izni biten bir kişi nasıl oluyor da hala ülke sınırları içerisinde kalabiliyor? Nasıl hala sınır dışı edilmiyor? Bizim kendi vatandaşımız zaten zar zor iş bularak çalışıyor. Zar zor buldukları işlerde de kentte bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar yüzünden kazandıkları paralar yarıya düşüyor.