Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş birçok sanatın genç nesillere tanıtılması, yaşatılması, yaygınlaştırılması için çaba gösteriliyor. Babadan oğula oğuldan toruna geçen meslekler artık çıraklarına ulaşamıyor. Antalya’da ‘sanat Sokağı’ açılmış. Gençlerle buluşturulup ilgi odağı olması hedef alınmıştır. Gençlerimiz ne kadar ilgilenecek ne kadar öğrenme isteği olacak ileriki günlerde göreceğiz.

Bu çarşıya gelen Antalya, Gümüşhane, Gaziantep, Ankara, İstanbul, Kütahya ve Hatay'dan gelmiş, aralarında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 'Devlet Sanatçısı', UNESCO tarafından da 'Kültür Mirası Taşıyıcıları' unvanlarını almış sanatın ustaları da gelmiş. Birçok usta burada eserlerini de sergileyecek. Geleneksel sanatların ustaları sanat şaheserlerini yerli ve yabancı sanatseverle buluşturuyor.

Alışveriş merkezinin yetkilileri mozak sanatçısı Rabia Alagöz'ün küratörlüğünde gerçekleşen çarşı hakkında neler söylemiş bakalım; ‘Belgeli ustalar işbaşında. Çarşı yoğun ilgi görüyor.’  Usta sanatçılar Ali Akbey (ahşap oyuncak), Hayri Usta (çarık), Murat Çetin (çini), Seda Yalçın (telkari-gümüş), Tayyar İlgün (bakıra nakış), Rabia Alagöz (mozaik), Ayhan Kabaoğlu (kemik-minyatür-hat-gravür), Ali Güler (otantik Türkmen takısı), Ufuk Çorbacı (ahşap kaşık) stantlarında hem üretim yapıyor, hem sergiliyor, hem satışa sunuyor.

Alışveriş merkezinin yetkilileri mozak sanatçısı Rabia Alagöz'ün küratörlüğünde gerçekleşen sanat sokağının geleneksel hale getirildiğini, her yıl ramazan ayında açıldığını, sanatseverlerin yoğun ilgisini gördüğünü belirtti. Küratör Alagöz de güzel sanatlar lisesi ve güzel sanatlar fakültesinden birçok öğretmen, akademisyen ve öğrencinin stantlarını ziyaret ettiğini, ustalarla tanıştığını, sanat çalışmalarını yakından incelediklerini, bilgi ve fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi.