Türkiye’de bu sabah 08.00 itibari ile oy verme süreci başladı. Dün akşam 18.00 itibari ile de seçim yasakları başladı. Ara vermeksizin devam edecek olan oy verme ve sayım işlemlerinin hangi saatlere kadar süreceği merak konusu oldu. Peki oy sayım işlemleri ne zaman başlayacak, ne zaman bitecek, yayın yasağı ne zaman bitiyor? İşte merak konusu olan soruların yanıtları…

Secim Yasaklari

 OY SAYIMI SAAT KAÇTA BİTİYOR?

 31 Mart sabahı başlayan seçimlerde oy verme süreci saat 17.00'de sona erecek. Oy sayımı, sandıkların kapanmasının ardından başlayacak.

YSK, 298 sayılı Seçimlerin ve Seçmen Kütüklerinin Temel Hükümleri Hakkında Kanunun "Zarfların açılması, oyların sayılması ve sayılması" başlıklı 100'üncü maddesinin birinci fıkrasında "Zarfların açılması, oyların sayılması ve sayılması" başlıklı düzenleme yer alıyor. Oylama hemen başlayacak, açık ve kesintisiz olarak gerçekleşecek. Bu nedenle sayım ve oylama kesintisiz olarak gerçekleşir.

Secim2

 YAYIN YASAĞI NE ZAMAN KALKACAK?

 31 Mart yerel seçimlerinde; Seçim gününden önceki son 24 saat içerisinde hiçbir partinin veya adayın siyasi reklamının yayınlanamayacağı ve bu süre içerisinde hiçbir şekilde siyasi reklam, seçim ve seçim sonuçlarına ilişkin haber, tahmin ve yorumların yayınlanamayacağı bildirildi.

Anket Secim Oy Pusula Aa

KORKUSUZ KORKAK  FİLMİ konusu ne, nerede çekildi, ne zaman, oyuncu kadrosu kimler var? KORKUSUZ KORKAK FİLMİ konusu ne, nerede çekildi, ne zaman, oyuncu kadrosu kimler var?

 Seçime katılan siyasi parti ve adayların sözlü, yazılı ve görsel propaganda faaliyetleri 31 Mart saat 18.00'e kadar medyada yayınlanabilecek.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN