Geçtiğimiz Cuma gününden bu yana Antalya’da yaşananlar akıl alır gibi değil. Seçim bitti rahatlayacağız dedik. Ancak olmadı.

Herkesin malumu yaşanan trafik kazasından dolayı ortalık karıştı. Bana sorarsanız sorumlular ceza almalı. Ancak haksız yere tutuklamalar durdurulmalı. Dönemin ANET Genel Müdürü ve Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz, kazadan dolayı tutuklandı. Olayı bilmeyenler suçluysa tutuklansın diyebilir. Ancak yaptığımız araştırma şunu gösteriyor Mesut Kocagöz suçsuz. Neden mi? Mesut Kocagöz 2023 Ekim ayında ANET’ten istifa ediyor. Şubat 2024’te sorumlu firma bakım onarım yapıyor, nisan ayında teleferik kazası yaşanıyor. Şimdi mantıken 2023 yılında görevi biten Mesut Kocagöz nasıl suçlu oluyor?

Bunun siyasi bir tutuklama olduğu çok belli. Tabi CHP’de olaya tepki gösterdi. Geçtiğimiz gün Antalya Adliyesi’nde ve cezaevinin önünde CHP kararı protesto etti.

CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, “Değerli basın mensupları bugün yaşadığımızın altında 30 yıldır alınamayan Kepez Belediyesi’nin Cumhuriyet Halk Partisi tarafından alınması yatıyor. Hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz ve hakkımız olanı alacağız. O yüzden son dört aylık bakımları içerisinde kendisi yoktu. Onu bu konularda sorumlu tutarak gözaltı alıp arkasına tutuklamak bir hukuk garabetidir. Bu hukuk garabetini kınıyoruz" sözlerine yer verirken, CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır ise şu sözlere yer verdi:

“Çok acı bir olay yaşandı haberi aldıktan sonra İl Başkanımız, Belediye Başkanımız, Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanlarımız yaklaşık 26 saat kurtarma çalışmalarına katıldı tek isteğimiz vatandaşlarımızın kurtarılmasıydı ancak daha milletvekillerimiz, arkadaşlarımız dinlenmeden Savcılık, Kepez Belediye Başkanı’mızı sadece bilgi almak için adliyeye davet ediyor, giyiniyor hemen gelecek bir bakıyoruz bir ekip otosu aşağıda bekliyor. Ben buradan kıymetli yargıçlara sesleniyorum; hangi şekilde bizi adliyeye davet ederseniz edin zaten biz geliriz. Bilgi edinmek için çağrılan Belediye Başkanı’mız haksız hukuksuz dehşet verici bir kararla tutuklu.

Buradan seslenmek istiyorum alt sınırı 2 yıl olan katalog suçlarda yer bulamayan bir suçtan dolayı ikametgah sabit zaten Belediye Başkanı olarak seçilmiş bir kişiyi neden tutukluyorsunuz? Aynı olayı Çorlu’da yaşamadık mı? Çorlu’da Bakan suçluydu, Çorlu’da 11 duruşma bu kararı vermeyen mahkeme bugün burada suçu günahı olmayan bir Belediye Başkanı’nı ne hakla tutukluyor? Türkiye’de hepimizin hem gülüp hem ağlayacağı bir karar var. 28 Kasım’da aday olmak için istifa ediyor. Bu belediye başkanı aday oluyor. Bu belediye başkanı seçiliyor. Sonra tutuklayan mahkeme diyor ki hayır diyor 'Sen Aralık 18’de istifa ettin' diyor. Bakın 1 Aralık’ta istifa etmeyen bir devlet memuru, kamu görevlisi aday olabilir mi? Niye bunu söylüyor çünkü o tarihten sonra bu tesisin bakımları yapılmış. Yani sorumluluğu ortadan kalkmış. Yüksek Seçim Kurulu’nun istifa olarak verdiği tarihi kabul etmeyen bir mahkeme var. Bugün belediye başkanıysa demek ki bu belediye başkanı 1 Aralık’tan önce istifa etmiş. Böyle bir şey olabilir mi? 30 yıl sonra yüzde 50 ile kazandığımız bir belediye başkanımızın seçimin iktidar tarafından hazımsızlığı vardır. Biz belediye başkanımızın arkasındayız. Biz artık halkın iradesine mahkeme kararlarının bir darbe gibi gölge düşürmesinden rahatsız oluyoruz. Artık seçilen belediye başkanlarımıza mahkemeler birilerinin baskısı, telefonuyla karar vermesin. Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir suçlama, iddia durumuyla belediye başkanı tutuklanmamıştır. Üzülüyorum. O yüzden buradan değerli yargıçlara sesleniyorum; bu hukuksuzluğa son verin. Kepez halkının iradesine gölge düşürmeyin. Belediye başkanımız seçilmiştir, görevindedir. Onun yeri Kepez Belediyesi'dir, cezaevi değildir. Bu şekilde bizleri, partimizi, belediyemizi kimse yıldıramaz. Alnımızın akıyla kazanmış olduğumuz halkın iradesiyle kazanmış olduğumuz belediyeyi mazbatayı hukuksuz bir kararla kimselere teslim etmeyiz. Değerli yargıçlara son olarak şunu söylüyorum; dosyayı okuyun, delillere bakın. Eğer ki benim belediye başkanımın sorumluluğu varsa biz zaten burada olmayız ama belediye başkanım istifa ettikten sonra o tesiste üç kez bakım yapılmış. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzmanları ‘olur’ vermiş. Kendisinin hiçbir hukuki sorumluluğu yoktur. Gelin vicdanınızın sesini dinleyin. Derhal Mesut Kocagöz'ün tahliyesine karar verin diyoruz.” Mesut Beyi tanımam etmem ama alınan karar hukuksuz. Yapmayın artık siyaseti bırakıp, ekonomiye bakın. Çünkü halk ekonominin altında eziliyor.