Bilimin bildiğimiz sınırlarına göre bugün hayatta olan neredeyse hiç kimse 2124 yılında hayatta olmayacak. Peki yüz yıl ileriye gittiğimizde Antalya nasıl görünecek, hiç merak etmiş miydiniz? Bu soruyu yapay zekaya sorduk ve bizi geleceğin, uzay çağının vizyonuyla birleştirdiği görsellerle karşıladı.

100 Yil Sonra Antalya 2

Yüz Yıl Sonraki Antalya Nasıl Görünecek?

Akdeniz’in maviden turkuaza çalan suları, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri, Antalya’yı Türkiye’nin en gözde şehirlerinden biri yapıyor. Özellikle de tatil cenneti olan Antalya’da her yıl milyonlarca yerli-yabancı turist ağırlanıyor.

Teknoloji ise her gün hızla gelişiyor. Haliyle dünya değişikliğe uğrarken, yaşam alanlarımız da bu ilerlemeden nasibini alarak evriliyor. Binalarımız, ev içi dekorasyonumuz, araçlarımız, sokaklarımız, küçük ev eşyalarımız… Her biri modern çağa ayak uydurarak gelişiyor.

Uzay çağı olarak adlandırabileceğimiz 2124 yılının Antalya’sının görünümünü de yapay zekanın uçsuz bucaksız ‘hayal gücü’ne bıraktık! İşte, yüz yıl sonraki Antalya’dan kareler…

Bayramda Antalya’nın gizli güzelliği Ormana Köyü’nü gezmeden gitmeyin! Bayramda Antalya’nın gizli güzelliği Ormana Köyü’nü gezmeden gitmeyin!

Antalya Kas

Antalya Konyaaltı Plajı

Oldukça uzun bir plaj olan Konyaaltı, yıllardır Antalya’nın yaz tatili ihtiyacını karşılayan en ünlü plajlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Peki, 2024 yılında Konyaaltı sahili nasıl olacak dersiniz? Güneşlenme terasından büyük su sporları tesislerine kadar teknolojik olarak da donatılan Konyaaltı sahili, tatil için ilk tercihlerden biri olacak.

Whatsapp Image 2024 05 16 At 11.44.12

Düden Şelalesi

Antalya’nın en hoş doğal güzelliklerinden biri olan Düden Şelalesi, 2124 yılında da akmaya devam ediyor! Teknoloji geliştikçe Düden Şelalesi’nin içinde de gezmek mümkün oluyor gibi duruyor.

Pixlr Image Generator 6B80713C A381 4D90 Ab5D 63F5860F6Abc

Patara Kum Tepesi

Patara Kum Tepesi, yerli ve yabancı turistlerin fotoğraf çekilmek için en sevdiği konumlardan biri. Yüz yıl sonra da Antalya’nın turistik cazibe merkezlerinden biri olacağı düşünülüyor. 2124 yılında Patara Kum Tepeleri, daha yüksek ve geniş resmediliyor. Ziyaretçileri ise deve safarileri ile kumdan kaleler yapabilecek!

Whatsapp Image 2024 05 16 At 12.21.34

Antalya Sokakları

Gelişen teknolojiden nasibini Antalya sokakları da alıyor. Eski taksiler yer yüzünde hizmete devam ederken, hava taşımacılığı da giderek artacak.

Antalya Kaleici 2

Yüz Yıl Sonra Antalya Nasıl Olacak?

Yapay zekanın öngörülerine dayanarak yüz yıl sonraki Antalya’yı ziyarete çıkıyoruz. 2124 yılında Antalya’nın doğal güzelliklerinin korunacağından eminiz. Güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilebilir enerji kaynaklarından ise daha fazla yararlanılacak.

Şehrin sistemleri yapay zeka kullanılarak birbirlerine entegre edileceğinden trafik ve altyapı gibi sorunların en aza indirilmesi bekleniyor.

NOT: Yüz yıl sonraki Antalya’yı merak edenler için görsellerle destekledik. Fakat bu bilgiler ve görseller yapay zeka tarafından üretilmiştir ve gerçeği yansıtmamaktadır.

Muhabir: Nihat Toklu