Ülke olarak gerçekten çok garip şeyler yaşıyoruz. Sosyal medya birçok konuda faydalı olurken, bazen de orada gördüklerimize inanamıyoruz.

Gerçekten sosyal medya çığırından çıkmış durumda. İnsanlar yatak odalarını bile sosyal medyadan paylaşır hale geldi. Bunun nedeni para. Bir sosyal medyada platformunda karı koca yatak odalarından canlı yayın yaparak, “Para gönderirseniz ileri gideceğiz” diyor. İnanabilir musunuz ya.

Şimdide sosyal medya platformlarında, 'anlaşmalı evlilik' ve 'evlendirme merkezi' gibi adlarla kurulan sitelerde üyelerin para karşılığı 'formalite evlilik' gerçekleştirebileceği paylaşımlar yapılıyor. Bence sosyologların bu Türkiye’yi bir an önce analiz etmesi gerek. Paylaşımlar ile ilgili Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, şu sözlere yer verdi:

 “İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla dijital ortamda tanışıp evlenenlerin sayısında artış var. İnternet ortamında evlilik amacıyla oluşturulan sosyal medya platformlarına üye olan kullanıcıların sayısının yükseldi. Yabancıların Türkiye'de vatandaşlık alabilmesi ya da farklı ülkede yaşamak isteyenlerin para karşılığı formalite evlilik yapmayı teklif ettiği paylaşımları çoğalıyor. Bize ilginç gelmeye başlayan şikayetler alıyoruz. İnsanlar bu şikayetleri yanımızda biri yokken yapıyor. Evlilik vaadiyle, formalite evlilik teklifiyle dolandırılma olayları çoğaldı. İnternette eş bulma, evlilik sitelerinin sayısı arttı. Vatandaşlarımız herhangi bir mağduriyette çekinmeden haklarını aramalı. Bu sitelere üye olanlar karşı tarafın para talebini yerine getirmemeli. Bazen karşı taraftaki internet kullanıcısı parası olmadığı ve pasaport parası gibi nedenlerle üyelerden para talep ediyor. Para karşılığı formalite evlilik teklif ediliyor. Sosyal medya kullanıcıları internette tanıştıkları kişilere tanımadan, güvenmeden para göndermesin.”