Antalya pandemi’den beri kendini iyi toparladı. Geri çekilen turistlerimiz. Her şey içinde dahili çok seviyorlar. Bu sene rekordan rekora koşuyor.

Geçtiğimiz yıl oranlarımızda Antalya2yı en çok Almanya ziyaret ediyormuş. Yılın ilk çeyreğin artışına göre en iyi başlangıç yaptığımız bildiriliyor. Geçmişteki yıllara bakacak olursak en iyi Nisan ayını geçirdik. En çok turist yılın İlk dört ayımızda Almanya olmuştur. Bu yıl Fransız ziyaretçilerimizde artmış. Bu sevindirici bir haber. Antalya kendi rekorunu kırıyor. Ne kadar artmış yapılan habere göre ne kadar artmış, hangi ülkeler artmış görelim.

Turizmin başkenti Antalya, turizmde yeni bir rekora imza attı. Geçtiğimiz yıl, yılın ilk çeyreğinde 1 milyon 686 bin 284 kişiyi ağırlayan Antalya’yı, 2024 yılının ilk çeyreğinde yüzde 14,10 artışla 2 milyon 66 bin 962 yabancı ziyaret etti. En çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında Almanya birinci sırada yer aldı. Yılın ilk dört ayında yüzde 14,10 artış yakalayan Akdeniz'in en önemli turizm merkezlerinden Antalya, 2 milyon 66 bin 962 yabancı ziyaretçi ağırladı. Bu sayı, Antalya turizminde tüm zamanların en iyi başlangıcı olarak tarihe geçti. Tüm zamanların en yüksek Nisan ayı olmuştur. Nisan ayında Antalya'yı ziyaret eden turist sayısı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 4,86 artışla 1 milyon 61 bin 26 olarak kaydedildi. Bu, tüm zamanların en yüksek Nisan ayı verisi oldu.

259 bin 717 ziyaretçi sayısıyla Almanya, Nisan ayında birinci sırada yer alırken onu 194 bin 949 turistle Rusya ve 141 bin 497 ziyaretçiyle İngiltere takip etti. Yılın ilk dört ayında Antalya'ya en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında 539 bin 663 ziyaretçi ile Almanya birinci oldu. Rusya Federasyonu'nun 366 bin 783 ziyaretçiyle ikinci olduğu sıralamada, İngiltere de 266 bin 120 ziyaretçi ile üçüncü sırada yer aldı. Fransız ziyaretçi sayısı yüzde 52 arttı.

Polonya, Hollanda, İran, Belçika, Ukrayna, Fransa ve Litvanya, İngiltere'nin ardından sırasıyla Antalya'ya en çok ziyaretçi gönderen ülkeler oldu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ana pazar ülkelerden gelen turist sayısında, Almanya'nın yüzde 21, İngiltere'nin yüzde 32, Polonya'nın yüzde 30, İran'ın yüzde 52, Belçika'nın yüzde 42, Ukrayna'nın yüzde 51 ve Fransa'nın yüzde 52 oranlarında artış kaydetmesi dikkat çekti. İnşallah kendi rekorumuzu gibime kendimiz kırarız.

Her ülkeden turistimiz çoğalmaya başladı. Türkiye’mizin her yeri muhteşem ama Antalya’mız bir başka güzel. Gelenin hem tadında hem adında aklı kalıp dönüyorlar.