Türkiye’de son yıllarda sapla saman iyice birbirine girdi. Maalesef öyle bir anlayış oturdu ki hükümet CHP’li belediyelere mafya muamelesi yapıyor.

Çaltıcak ihalesine Konyaaltı Belediyesi alınmıyor. Dönemin Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen dava açıyor. Manavgat’ta benzer oyunlar defalarca yapılıyor. En sonunda Başkan Şükrü Sözen pes ediyor ve aday olmuyor.

Şimdi de Sarısu’ya bakıyorsunuz. Büyükşehir Belediyesi giriyor, ihaleyi alıyor ve yeterince rekabet oluşmadı diye iptal ediyor. Bitmiyor bir de davayı geri çekin deniyor, dava geri çekildikten sonra ihale iptal ediliyor. Yani bir başka ifadeyle devlet devlete kazık atıyor. Devlet devleti kandırıyor. Rekabet oluşsa ödeme artsa ne fark edecek? Diyelim ki kıran kırana bir artırım oldu. Yine Büyükşehir Belediyesi ihaleyi aldı. Parayı alan kim devlet, veren kim yine devlet. Antalya Büyükşehir Belediyesi Yunanistan’a bağlandı da bizim mi haberimiz yok.

Ya da bu tür ihalelerde Muhittin Böcek eşe dosta yalvarıp ne olur ihaleye girin rekabet ediyor gibi yapalım mı diyecek? Sanal rekabet mi oluşturacak.

SABAHAT ÇEVİK'TEN YORUM

Bence bu konu ile ilgili en güzel yorumu Büyükşehir Belediyesi eski fen işleri Daire Başkanı ve Manavgat Belediyesi eski başkanı yardımcısı Sabahat Çevik yapmış. Sabahat hanım diyor ki:

“Bu iptal kararı muhakkak Kamu İhale Kurumu’na götürülecektir. İhalede rekabet ihale anında katılımcı sayısının fazla olmasıyla sağlanmaz. ihaleye çıkış koşullarında daha çok katılımcıyı katılacak şekilde maddeler koyarak ihalede rekabet sağlanır. Zamanında idare bu koşulları sağlamamışsa asıl sorumlu kendidir. Sezon da ihale iptal edilerek Antalya halkı hizmetten mahrum edilip asıl kamu zararı bu şekilde oluşturulmuştur ...”

Altına imzamı atarım. Rekabeti yaratmak ihaleye katılanın değil, ihaleyi yapan kurumun sorumluluğundadır.

BÖYLE Mİ BARIŞ SAĞLAYACAĞIZ?

Son zamanlarda toplumsal barıştan söz ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ana muhalefet lideri CHP Genel Başkanı Özgür Özel iki kez bir araya geldiler. İşte böylesine esen bir rüzgardan belli ki birileri rahatsız olmuş ve yeni gerginliklerin peşinde. Sonunda bu Sarısu’yu Antalya Büyükşehir Belediyesi alır ancak ortalık anlamsız bir şekilde gerilir.

Sonuçta devletin bir kurumu diğer devlet kurumunu hiçe sayarsa, kazık atarsa vay vatandaşın haline..

Esen kalın…