Türkiye’nin en büyük yangını olan Manavgat yangınını yaşayan Antalya’da orman yangınları ile ilgili çalışmalar yürütülüyor. Yeniden böyle bir felaketin yaşanmaması için çalışmalar yapılırken, Gazeteci Ali Buldu’nun programına konuk olan Antalya Valisi Hulusi Şahin, geçtiğimiz günlerde yapılan yangın tatbikatı ile ilgili gurur verici bir tablonun ortaya çıktığını anlattı. Orman yangınlarına karşı vatandaşlardan yardım isteyen Vali Şahin, uyarılarda bulundu.

DESTEK İSTEDİ

Antalya Valisi Hulusi Sahin Yangin

Meteorolojinin uyarılarda bulunduğunu ve sıcaklıkların yüksek gittiğini belirten Antalya Valisi Hulusi Şahin, “Hava rüzgarlı ama rutubette düşük. Bu da yangın riskinin en yüksek olduğu dönemler demek oluyor. Özellikle uyarıyoruz aman dikkat. Bu konuda toplantı üstüne toplantı yaptık. Tarım ve Orman Bakanımız Antalya’ya geldi. Geçen haftalarda Ankara’dan takip edilen büyük bir tatbikat yaptık.  Buradaki önemli konu aslında yangın çıkmadan önlenmesidir. Bu konuda da vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız var” dedi.

Antalya’nın yaz aylarında en çok göç alan ilçesi burası oldu… Giden dönmek istemiyor Antalya’nın yaz aylarında en çok göç alan ilçesi burası oldu… Giden dönmek istemiyor

TATBİKATTAN GURULANDIRICI TABLO

Antalya Yangin

Tatbikat sırasında gurur verici bir olayın yaşandığını dile getiren Vali Şahin, “Şunu da belirtmek isterim ki bu konuda beni gururlandıran bir şey oldu. Biz tatbikat olacağını bilmiyorduk. Ankara’da vali arkadaşlarla beraber sunumu dinlerken, Orman Genel Müdürü ‘Şu anda Antalya’da bir yangın ihbarı aldık’ dedi. Tabi tatbikat olduğu belli ama bende dahil hiç kimseye söylenmedi. Tatbikat devam ederken, helikopterler ve uçaklar müdahale ediyor. Bende Antalya 112’ye ihbar olup olmadığını sordum. Yüzün üzerinde ihbar gelmiş. Bu gerçekten müthiş bir şey. Döşemealtı’nda yoldan geçenler görmüşler ve ihbar etmişler. Bu da duyarlılığın yüksek olduğunu gösteriyor. Bu konuda Antalyalılar ile gurur duyuyorum” sözlerine yer verdi.

DİKKATLİ OLMALIYIZ

Antalya Yangin Tatbikati

Antalyalılardan yardım isteyen Vali Şahin sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Bugünlerde hava sıcak, nem düşük, rüzgar var çok dikkatli olmalıyız. Özellikle orman arazilerinde ve ormanın içerisinden yol geçen alanlarda çöp atmayalım bu çöpler yangına neden oluyor. Ayrıca ormanlık alanlarda süfli insanların dolaştığını gördükleri anlarda vatandaşlar bizleri uyarsınlar. İnşallah bu dönemi temiz bir şekilde atlatırız.”

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN