Merhaba,

Hiç sanal bir ülke ve sanal vatandaşlığı hakkında bir şey duydunuz mu bilmiyorum. Ama şunu bilin ki İskandinav mitolojisindeki tanrı Odin’in yönettiği Asgard’dan esinlenen, Asgardia Uzay Krallığı çoktan hafızalara yerleşti bile. İnterneti oyun dışında bilgi almak için kullandığınızda inanamayacağınız bilgilere ulaşıyorsunuz.

Size biraz Asgardia’dan bahsetmek istiyorum. Niye mi, belki burada bulamadığımız huzuru, tüm yasaları çiğnenene kadar orada buluruz kim bilir? Yüzümüzü yeryüzünden, gökyüzüne çevirerek bir an önce bu ülkenin gerçekleşmesini dilemekten başka çare kalmamış gibi görünüyor. Ne kadar komik değil mi? Bilgisine hakim olduğun dünyaya adapte olmakta zorlanıyorsun şimdilerde.

Asgardia Uzay Ülkesi, anti militarist ve bilimsel bir bilgi alanı yaratmak, evrenin barışçıl kullanımını sağlamak amacıyla Azeri iş adamı Dr. Igor Ashurbeyli tarafından 2016 yılında kuruldu. Bir uzay meraklısı olduğumdan, sanal bile olsa bu ülke hakkında Google tarafından bu habere yönlendirilmiştim. Üzerinden kaç yıl geçmiş, düşünün artık. Geçenlerde apartman hayatının sorunlarıyla boğuşurken bir ara her şeyden pes edip, NEVERLAND ve ASGARDIA’da yaşamayı düşledim. Hayal bu, her şey olası. Çünkü telefon trafiğinde bile beni oradan oraya cevapsız sorularla bırakan bürokrasiden sıkıldım. Şu Asgardia bir an önce ben yaşarken devreye girse ne güzel olur. Yeryüzünde işlemeyen insani yasalar belki orada işler ve insan gibi yaşar, ölürüz…

Apartman dendiğinde sinirlerim alt üst olduğundan, güzelim Asgardia düşlerimden de istem dışı hemen çıkıyorum. Evet, derin nefes aldım, devam ediyorum, nerede kalmıştım,  ASGARDIA ! Özgür ülke…

Yıl 2023 ve Asgardia ne yapacak, ne oldu diye yeniden araştırmaya başladım.  12 Ekim 2016 yılında kurulan Asgardia Uzay Krallığı’nın yasası, 18 Haziran 2017 yılında kabul edilmiş ve 9 Eylül 2017 yılında da yürürlüğe girmiş. Bu arada bu özgür krallığın yönetim merkezi, yine özgür bir ülke olan Avusturya’nın Viyana kentinde. Belki inanamayacaksınız ama Asgardia1’i uzaya taşıyan Cygnus uzay aracı 12 Kasım 2017 yılında Asgardia 1 uydusunu uzaya fırlatarak, topraklarının tamamı uzayda olan ilk ulus olduğunu iddia etmiş. Hukukçular, Asgardia 1’in egemen bir bölge olabileceğini ama ulus devlet olarak tanınma hedefine henüz ulaşmadığını düşünüyorlarmış. Tabii biz burada bir sürü saçma şeyle uğraşırken, uzay anayasası yazan bir adam kim bilir neleri yoluna koymuştur. Ben bilgilerin çoğunu, benim için güvenilir kaynak olan VIKIPEDI’den aldım. Sizlerde daha derin araştırmak isterseniz bu özgür ansiklopedi size yardım edecektir.

Adı insanı içine çeken ASGARDIA ismini, İskandinav inançlarından, dokuz dünyadan birinin adından alınmış. Tanrının Bahçesi anlamına gelen bu masalsı ülkeyi düşleyen kişiyi düşündüğümde aklımdan ne geçti biliyor musunuz? İstediği kadar iş adamı olsun bu dünyadan keyif almadığını ve huzurunun sıfır olduğunu düşündüm. Bir insanın ötesi bir hayal için ilginç şeyler yaşaması gerektiğini kendimce bilerek yazdım bu sözcükleri, Belki yanlış düşünüyorumdur, öyleyse affola.

Efendim dünya misafirhanesinde, eğer erkekse sadece askere gittiği için doğduğu köyden çıkabilen insanlar tanıyoruz. İstanbul’u ismen bilen, haritada göster desen asla gösteremeyecek hayatlar… Ve hatta pasaportta hava atma yarışında olanlar! Ben bordo pasaportla vize kuyruğunda can çekişirken, para harcamaktan korkup  yeşil pasaportla dünyayı gezemeyenler. Yani biz, hala yaya durumunda, hayal kurarken bile zorlanırken Azeri iş adamı Dr. Igor Ashurbeyli, ASGARDIA’yı hayal etmiş, yasasını yazmış, gökyüzüne fırlatmış Uzay Krallığının füzesini.

Bilimle, sanatla, hayallerimizin gerçek olduğu bir dünyada akılla yaşamak dileğiyle… Belki ASGARDIA’nın ilk kişisel sergisini BAĞIMSIZ SANAT HAREKETİ açar, belli mi olur.

Her değişime ayak uyduran doğanın bilgeliği ve sanatın ışığında yeniden görüşene dek sağlıkla ve sevgiyle…